Özel Araştırma

Etiketlerdeki Hurma Yağı ifadesi; Palm Yağı demektir.


Bugün detaylarıyla Palm yağı ile Hurma yağı karmaşasını sizlere anlatmayı hedefliyoruz. Daha önce de çok kez paketli gıdalarda gördüğümüz “Hurma yağı” ifadesinin aslında “Palm yağı” olduğunu belirtmiştik. Daha önce bazı Devam sütleri, kavanoz mamalar, kakaolu fındık kremaları ve en son bir gofret incelemesinde gündeme getirdiğimiz bu meseleyi şimdi detaylarıyla anlatacağız.

İlk olarak mevzuattan başlayalım; gerek uluslararası literatürde gerekse ülkemiz mevzuatlarında “Bitki adıyla anılan Yağlar Tebliği”nde “Hurma yağı” diye bir yağ çeşidi yoktur. Bunun yerine Palm yağı, Palm Çekirdeği yağı, Palm Olein yağı vb. palm yağı türleri detaylarıyla tanımlanmıştır. Fakat birçok firma içerik bilgilerinde bilerek, isteyerek ve ısrarla Hurma yağı ifadesini kullanmaktadır. Bu ifadenin aslında Palm yağı olduğunun bir diğer kanıtı ise, firmaların aynı etikette İngilizce içeriğe Palm Oil yazmak zorunda kalmalarıdır. Çünkü, gerçek Hurma yağı yani “Date Oil” kg. fiyatı 1000 ₺’den başlayan bambaşka bir yağ. Bu yağ da zaten hazır gıda sektöründe kullanılmıyor. Çünkü hurmanın zaten sadece yağı değil, meyvesi değerlidir.

Peki firmalar neden bu ifadeyi kullanıyor? Öncelikle hurmanın hem doğal hem de yararlı bir meyve olmasının üründe olumlu bir intibaya yol açtığını düşünüyor olabilirler. Bunun yanısıra “Helal gıda” formatına daha uygun düşen bir algıya yol açtığı için olabilir. Sonuncu ihtimal ise, Palm yağının çokça tartışılan bir yağ olmasından kaynaklı olarak tepkilerden çekiniyorlar. Ya da bunların hepsi diyebiliriz.

Bu haliyle, Palm yağının üretildiği Palmiye ağacıyla, Hurmanın meyvesi olduğu Palmiye ağacı bambaşka türlerdir. Palm yağının üretildiği ağacın bilimsel ismi; Elaeis Guineensis’tir. Türkçe ismiyle, Afrika Yağ Palmiyesi’dir. Bildiğimiz haliyle yenilebilen hurma ise; Phoenix dactylifera isimli ağaçtan çıkmaktadır. Bu ağacın Türkçe ismi tam olarak Hurma ağacı’dır. #NeYediğiniziBilin

Bu bilinçli oluşturulmuş kavram karmaşasına aslında Hurma ağacının aslında bir tür Palmiye olduğu ve Palmiye ağacının meyvesine “Palmiye hurması” denmesi de yol açıyor. Fakat Palmiye hurması ifadesindeki hurma, meyve anlamında kullanılmaktadır.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri