Kim Üretiyor

#KimÜretiyor Minnak Bebek Bisküvisi


İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İstanbul Halk Ekmek A.Ş.’nin ürettiği ve sizlerden gelen mesajlarda çokça sorulan Bebek Bisküvisi’ni inceleyeceğiz.

🔸Minnak Bebe Bisküvisi’nin içeriğine baktığımızda ilk üç sırada; Un, Nişasta ve Şeker olduğunu görüyoruz. Buğday unu ve Buğday nişastası ilk iki sıradadır. İlave şeker ise içerikte Kahverengi Şeker olarak belirtilmiş olan Melaslı şekerdir. Melastan daha önceki paylaşımlarda bahsetmiştik. Şeker pancarından Rafine Şeker üretiminde ortaya çıkan yan ürünlerden olan melas, yem sanayiinde kullanılmasının yanısıra kahverengi şeker olarak da bilinen Esmer şekere rengini vermektedir. Daha önce Melasa ayrıca Çifte kavrulmuş Petibör bisküvide rastlamıştık. Bu ürüne; daha koyu renk verilmesi amacıyla eklendiğini görmüştük. Ürünün yağ içeriğine baktığımızda Bebek Bisküvilerinde ilk kez Tereyağı içeriğini görüyoruz. Üründe %6,4 oranında Tereyağı bulunuyor. Buna ek olarak; Ayçiçek yağı da daha az olmak üzere eklenmiştir.
🔸Üründe %3,4 oranında Süt ve ilave olarak Yağsız Süt tozu bulunuyor. Bunun yanısıra Pirinç unu ve Elma sirkesi de yer alıyor. İlave olarak Kalsiyum, B1 vitamini ve Peyniraltı suyu tozu yani protein ilavesi var. Üründe Aroma verici olarak Vanilin kullanılmıştır.
🔸Ürünün bu haliyle 100 gr.’da 25,2 gr. şeker içerdiğini görüyoruz. Bu da iki adet bisküvide yaklaşık 1 tane küp şeker demektir. Ürünün buna karşılık 100 gr.’da 6,29 gr. Lif içerdiğini belirtelim. Bu oran piyasadaki bebek bisküvileri arasında şimdiye kadar gördüğümüz en yüksek Lif oranıdır. Fakat ürün, içeriğindeki İlave Şeker oranı yüksekliğinde de ilk üç ürün arasına girmektedir.
🔍İçindekiler; Buğday unu, Buğday Nişastası, Kahverengi Şeker, Tereyağı (%6,4), Ayçiçek yağı, Elma sirkesi, Süt (%3,4), Pirinç unu, Kabartıcı (Sodyum Bikarbonat), Yağsız süt tozu, Mineral (Kalsiyum), Peyniraltı suyu tozu, Aroma verici (Vanilin), Vitamin (B1 vitamini)
💉Alerjen Uyarı; Gluten, süt ve süt ürünleri içerir. İz miktarda Susam, Yumurta ve Yumurta ürünleri içerebilir.
🔍İHE Bebek Bisküvisi Besin Değerleri
👉Enerji 44,4 kcal
👉Şeker 2,5 gr.
👉Yağ 1,3 gr.
👉Protein 0,4 gr.
👉Lif 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri yaklaşık 2 adet (10 gr.) Bisküvi için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri