Özel Araştırma

Mısır Şurubu’nu kimler savunuyor?


Dün akşam CNN Türk’te milyonların gözü önünde Mısır şurubunun bir dernek yetkilisi tarafından savunulmasının ardından bugün yine aynı dernek tarafından birçok gazetede tam sayfa ilan verildiğini gördük.

🔸Söz konusu dernek üyelerine baktığımızda ilk olarak dünyanın en büyük Mısır şurubu üreticisi Cargill’in olduğunu görüyoruz. Bunun yanısıra Pendik Nişasta da yine dikkat çeken üyeler arasında. Öyle ki, Pendik Nişasta; Cargill ile Yıldız Holding ortak girişimi ve en büyük mısır şurubu üreticilerinden birisidir. Dolayısıyla Cargill bu derneğe iki kere üye hatta lider üyesi diyebiliriz.
🔸Bunun yanısıra derneğin bir diğer üyeleri arasında; Amylum Nişasta olarak görülen ama aslen Archer Daniels Midland Company olarak bilinen Glikoz-frukktoz şurubu üretiminde önemli yere sahip ADM isimli Amerikan şirketi ortaklığı bulunmaktadır. Bunun yanısıra derneğin diğer iki üyesi Adana menşeili Sunar Mısır ve Tat Nişasta firmalarıdır.
🔸Öncelikle bir önceki paylaşımda belirttiğimiz gibi; Mısır şurubu olarak da bilinen Glikoz-fruktoz şurubu; mısırda doğal olarak bulunmayan Fruktoz’un, bir takım enzimatik reaksiyonlar sonucunda Glikozdan üretilmesiyle meydana gelmektedir. Dolayısıyla derneğin ilanında belirttiği gibi “bilimsel açıklaması yoktur” ifadesine ilişkin iki cevabımız olacaktır. Öyle ki;
🔸Mısır şeker üretilen temel bir hammadde değildir. Bu durum, derneğe üye firmalar tarafından böyle görülüyor olsa da, mısır şurubunun geçmişi 100 yıla dayanmaktadır. Oysa, gerçek şeker kaynakları olan Şeker kamışı ve şeker pancarı binlerce yıllık geçmişe ve insanoğlunun tarım birikimine dayanmaktadır. Bu mısır şurubunun “doğal” olmadığına ilişkin bilimsel bir veri olarak kabul edilebilir.
🔸Sofra şekerinde de Fruktoz var, Mısır şurubunda da var. İkisi de fruktoz. Neredeyse aynı oranlarda demekle, biz mısırda var olmayan fruktozu; Glikoz izomeraz enzimi denilen özel bir enzimle yoktan var ediyoruz demek aynı şey değildir! Glikoz izomeraz enzimi tamamıyla ticari amaçlarla üretilen bir enzimdir. Bu da; mısır şurubunun “doğal” olmadığına ilişkin bir diğer kanıttır. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri