Gündem Özel

Mısır Temel Şeker Kaynağı değildir, olamaz! #MısırŞurubuGerçeği


Bilimsel adı Zea mays olan Mısır; İlk menşei Amerika kıtası olan bir bitkidir. Dünyada en çok ekimi yapılan üçüncü tahıl olan Mısır’ın dünyada 130 milyon hektarın üzerinde tarımı yapılmaktadır. Dünyada en yüksek Mısır ihracatı geçtiğimiz yıl; 9,8 milyar Amerikan Doları ile A.B.D. tarafından yapılmıştır. Aynı zamanda Mısır şurubunun dünyadaki bir numaralı üreticisi de bir Amerikan firmasıdır.

🔸Ülkemizde de Buğday ve Arpa’dan sonra en çok ekim alanı ve üretime sahip tahıl Mısır’dır. Fakat ülkemizdeki üretim, özellikle hayvancılık alanında süt ve besi hayvanı yetiştiricileri tarafından yem olarak da kullanılmaktadır.
🔸Mısır, yaygın kullanılan bir yem bitkisi ve insanlar tarafından tüketilen bir tahıl olmanın yanısıra, son yıllarda bambaşka bir üretim modeliyle gündeme gelmektedir. Mısır nişastasından elde edilen Mısır şurubu – diğer adıyla Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu – dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta paketli gıdalar olmak üzere birçok gıda maddesine girmeye başlamıştır. Ülkelerdeki Şeker pancarı üretimini de doğrudan etkileyen mısır şurubu üretiminin Şeker pancarından üretilen Sofra şekerine oranla çok daha ucuz olması ve kolay üretilmesi; kısa sürede tüm dünyada tercih edilmesinde başrol oynamıştır.
🔸Özellikle son günlerde Mısır şurubuna ilişkin başlayan tartışmaları izlemekteyiz. Son olarak dün bir TV programında ve bugün de bazı gazetelerde tam sayfa ilanlarla Mısır şurubunun; “Temel şeker kaynaklarından birisi” olarak sayıldığını görmekte ve “Doğal ve Sağlıklı bir şeker alternatifi” olarak lanse edildiğini şaşkınlıkla izlemekteyiz.
🔸Birazdan yapacağımız paylaşımlarla konuya yine #GıdaDedektifi olarak bambaşka bir bakış açısı getirecek ve henüz hiçbir uzman tarafından söylenmeyen gerçekleri vurgulayacağız. Bunun yanısıra, Mısır Şurubu’na ilişkin başlatılan bu tartışmaların Şeker Fabrikalarının ihale sürecinde yapılmasını da önemli bulmaktayız. Bazı mısır şurubu tekellerinin Şeker fabrikalarını alacağının söylentilerinin duyulduğu, şeker fabrikalarının ihale sonrası kapatılacağı spekülasyonlarının yapıldığı ve bu söylemlerin üst düzey yetkililerce yalanlandığı bugünlerde birilerinin çıkıp Mısır şurubunu savunmaları çok düşündürücüdür. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri