Aman Dikkat

#AmanDikkat Eti Balık Kraker


Tam da 1. Yılımıza yaklaşırken, çıkış sebebimiz ve temel araştırma konumuz olan Glikoz-fruktoz şurubunun ülkenin gündeminde olmasını çok anlamlı buluyoruz. Bizi ilk günden bu yana takip edenler ya da geçmiş gönderilerimize göz gezdirenler bilecektir ki; başlangıçta marketlerde yaptığımız incelemelerde sadece Glikoz-fruktoz şurubunun varlığına bakıyor ve sizleri uyarıyorduk.

🔸Özellikle Mısır şurubu konusu bu denli gündeme oturmuşken, hafta boyunca diğer gündem maddelerimizi öteleyerek sizleri Glikoz-fruktoz şurubu konusunda daha da bilgilendirmeye ve incelemelerimizi detaylarıyla yeniden yayınlamaya çalışacağız.
🔸İlk olarak Eti marka Balık Kraker’den başlıyoruz. Öncelikle; Balık Kraker tuzludur. Glikoz-fruktoz şurubu yoktur diye düşünenler olabilir. Fakat bu üründe ilave şeker ve yanısıra Glikoz-fruktoz şurubu bulunmaktadır. Öyle ki, 60 gr.’lık küçük boy Balık Kraker’de tam 5 gr. Yani yaklaşık 2,5 küp şeker kadar İlave şeker yer almaktadır. Ürünün tek paketinde toplam Karbonhidrat oranı ise 38 gr.’dır. Bunun karşılığında sadece 1,6 gr. Lif içermektedir. Bu da alınan Karbonhidrat ve İlave Şekerin kana hızlıca karışmasına ve kısa sürede açlık hissinin oluşmasına sebep olmaktadır.
🔸Bunun yanısıra ürünün tek paketinde 14 gr. Yağ bulunuyor. Bitkisel yağ olarak Hurma yağı olarak belirtilmiş olsa da; Palm yağı, Soya yağı, Ayçiçek yağı ve Pamuk yağı kullanıldığını görüyoruz. Bu haliyle ürünün tek paketinde 6,6 gr. Doymuş yağ bulunuyor. Üründe Doymuş yağdan gelen enerji oranı %20’dir. Bu oran son derece yüksek bir orandır.
🔸Üründe ilave olarak; Kabartıcılar, Tuz ve daha önce detaylarıyla bahsettiğimiz Sodyum Metabisülfit maddesi Un işlem maddesi olarak bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin
🔎İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel Yağ (Palm, Soya, Ayçiçek, Pamuk), Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu, Tuz, Un İşlem Maddesi (Sodyum Metabisülfit)
🔎Eti Balı Kraker Besin Değerleri
👉Enerji 289,2 kcal
👉Yağ 14 gr.
👉Şeker 5 gr.
👉Protein 3,9 gr.
👉Lif 1,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri 60 gr. Küçük boy ürün için verilmiştir.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri