Dünya Turu

#DünyaTuru İlgiltere ve Türkiye’deki Kinder Pingui Karşılaştırması


Daha önce Ruffles cipsler için yaptığımız Dünya turunu bu sefer çocuklara yönelik olarak Türkiye’de ve birçok ülkede satılan sütlü atıştırmalık Kinder Pingui için yapacağız. Öncelikle şunu belirtelim; Kinder kendi ülkesi olan İtalya’da Pingui’yi üretmiyor. Bu ürün aynı zamanda İngiltere’de de yok. Araştırdığımız kadarıyla Almanya ve İrlanda’da satılan ürün, ülkemizde satılan ürünle ambalaj ve içerik neredeyse birebir aynı. Fakat bazı farklar var.

🔸Bu farkların ilki ve belki de en önemlisi; Türkiye’deki Kinder Pingui’de Glikoz-fruktoz şurubu bulunuyorken, Almanya ve İrlanda’da satılan üründe Glikoz-fruktoz şurubu bulunmuyor olmasıdır. Bu haliyle, ürünlerdeki şeker oranları da farklılık göstermektedir. Öyle ki, Türkiye’deki ürün 100 gr.’da 34,9 gr. Şeker içeriyorken, yurtdışında satılan ürün 100 gr.’da 33,1 gr. Şeker içermektedir.
🔸Bunun yanısıra Türkiye’deki üründe %21,5 oranında Pastörize süt bulunuyorken, yurtdışında satılan aynı üründe %24 oranında Pastörize Süt bulunmaktadır. Yurtdışı ürünlerde aynı zamanda ilave olarak Sütlü Çikolata da yer almaktadır. Bu haliyle ülkemizdekine göre daha sütlü ürünler olduğunu söyleyebiliriz.
🔸Üründe Bitter çikolata oranları arasında da farklılıklar vardır. Öyle ki, Türkiye’deki üründe %20 oranında Bitter çikolata bulunuyorken, yurtdışındaki aynı üründe %21 oranında Bitter Çikolata bulunmaktadır.
🔸Ürünlerin tümünde Kakao yağı ve Bitkisel yağ olarak Palm yağının bulunduğunu fakat yurtdışındaki aynı Pingui’de ilave olarak Tereyağı bulunduğunu belirtelim. Türkiye’deki ürün sadece Palm yağı içermektedir. Yurtdışındaki örneklerin Tuz oranının daha yüksek, Protein oranının ise daha düşük olduğunu da ekleyelim. Bunun yanısıra ürünlerin tamamında Soya Lesitini ve Dekstroz bulunmaktadır. Yurtdışı içerik bilgisinden ise ek olarak; üründeki Dekstroz yani Glikoz şurubunun Buğday nişastasından elde edildiğini anlıyoruz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri