Aman Dikkat

Kinder Pingui


Balık kraker incelememiz sonrasında satışı yine çocuklara yönelik bir başka ürüne geçiyoruz; Kinder Pingui. İçeriğine baktığımızda %21,5 oranında Pastörize Süt ve %20 oranında Bitter Çikolata içerdiğini görüyoruz. Bunun yanısıra İlave şeker, Palm yağı, Buğday unu, Glikoz şurubu, Kakao tozu, Yumurta, Glikoz-fruktoz şurubu, Süt tozu, Aroma vericiler ve Soya Lesitini içermektedir.

🔸Baktığımızda ürünün İlave sofra şekeri, Dekstroz yani Glikoz şurubu ve Glikoz-fruktoz şurubu içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle 30 gr.’lık tek bir paket Kinder Pingui 10 gr. Şeker içermektedir. Bu da tek pakette yaklaşık 5 tane küp şeker demektir. Bunun yanısıra ürünün tek paketindeki lif oranı sadece 0,7 gr.’dır. Daha önce de çokça bahsettiğimiz gibi, çocuğunuz bu üründen düşük lif oranıyla birlikte aldığı şekeri tükettikten sonra kan şekeri hızla yükselecektir. Bu tüketim ona yetmeyecek, çok kısa sürede acıkacak ve yeni bir Pingui daha isteyecektir. Bu durum bu akşam sizlere sunduğumuz ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından yayınlanan raporda da açıkça belirtilmektedir.
🔸Bir diğer önemli husus ise, üründen alınan kalorinin %32 gibi çok yüksek oranda İlave Şekerden kaynaklanıyor olmasıdır. Bunun yanısıra kalorinin %34’lük kısmı da Doymuş yağdan gelmektedir. Bu haliyle, mevzuatın öngördüğü şartlar doğrultusunda bu ürünün 2019 itibariyle Sağlık Beyanı yapamayacağını belirtelim. Yani bu ürün içerdiği sütteki Kalsiyum’un faydalarından bahsederek reklam veya tanıtım yapamayacak. Çünkü diğer yandan verdiği enerji yüksek oranda Doymuş yağ ve İlave şeker oranına sahiptir.
🔎İçindekiler; Pastörize Süt (%21,5), Bitter Çikolata (%20) [Şeker, Kakao Kitlesi, Kakao yağı, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma vericiler], Şeker, Bitkisel yağ (Palm), Buğday unu, Yağsız süt tozu, Dekstroz, Yağı azaltılmış kakao tozu (%2), Yumurta, Glikoz-fruktoz şurubu, Yağsız süt tozu, Maya, Aroma vericiler, Emülgatör (Mono ve digliserit yağ asitleri), Tuz
🔎Kinder Pingui Besin Değerleri
👉Enerji 132 kcal
👉Yağ 8 gr.
👉Şeker 10 gr.
👉Protein 1,6 gr.
👉Lif 0,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri 30 gr.’lık tek paket ürün için verilmiştir.

 Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri