Özel Araştırma

Şili’de Obezite Artışı ile Mücadelede Neler Yapıldı?


#ŞilininHikayesi anlatmaya devam ediyoruz. Yani dünyanın en yüksek obezite oranına sahip ülkelerinden birinin hikayesini… Bu kapsamda hükümet tarafından alınan önlemler kapsamında aynı zamanda Tıp doktoru olan Başkan Yardımcısı Guido Girardi’nin de öncü çabalarıyla hükümet yasal düzenlemelerle çocuklarda obeziteyi düşürmek için kolları sıvıyor. Bunun için de çocukları sağlıklı ve dengeli beslenmeye teşvik edecek bir dizi önlemleri yürürlüğe koyarak alıyorlar. Bu önlemlerin başında ise, öncelikle çocukları sağlıksız gıdalardan uzaklaştırma politikası yer alıyor.

🔸Bu haliyle, ilk olarak okullarda bizim abur cubur dediğimiz “Junk food” yani Çöp gıdaların; dondurma, çikolata, gofret, cips vb. satışı yasaklanıyor. Bununla da kalmıyor, çocuklara yönelik televizyon kanallarında ve programlarda bu ürünlerin reklamının yapılması yasaklanıyor. Dahası; gelecek yıldan itibaren, Şili’de televizyonlar, radyolar ve sinemalarda sabah 06:00 ile akşam 22:00 arasında az önce saydığımız abur cubur yani çöp gıdaların reklamının yapılması yasaklanıyor. Ne dersiniz? Biz de yapabilir miyiz?
🔸Dahası var… Ülkede emzirmenin teşvik edilmesi ve arttırılması kapsamında önümüzdeki aylarda marketlerdeki Bebek Maması ve Devam sütü satışlarına da bir dizi önlemler getirilmesi planlanıyor. Ne dersiniz? Biz de yapabilir miyiz?
🔸Devam ediyoruz… Yüksek şeker içeren kola ve benzeri tüm içeceklere %18 vergi getiriyor. Bahsettiğimiz oran bu ürünlere dünya ülkeleri arasında konan en yüksek vergi oranıdır. Ne dersiniz? Biz de yapabilir miyiz?
🔸En çarpıcı örneklere geliyoruz. Kahvaltılık mısır gevrekleri ve meyveli sütler de dahil olmak üzere abur cubur yani çöp gıdaların tamamındaki “Doğal”, “Sağlıklı”, “Vitaminli” ibareleri yerine artık bilgilendirme bantları yer alıyor. Bununla da kalınmıyor, bu ürünlere çizgi film karakterlerinin konulması yasaklanıyor! Mevzuatta gerekli düzenleme yapılıyor ve yürürlüğe giriyor. Görsellerde bulabilirsiniz. Dahası var… Ülkede içinden oyuncak çıkan sürpriz yumurta yasaklanıyor. Evet evet… O çok iyi bildiğiniz markanın sürpriz yumurtası. Hani adı “Çocuk” olan… Dahası da var… Tüm bunlar halk sağlığı için yapılıyor. Biz neden yapmayalım? #İstersekYapabiliriz Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri