Özel Araştırma

Şili’nin Obezite ile Mücadele Hikayesi


Şili 🇨🇱 Güney Amerika’da yaklaşık 18 milyon nüfusa sahip bir ülke. Nüfusu İstanbul’dan daha az. 1980’lerin sonunda yoksulluktan dolayı başta çocuklar olmak üzere yetersiz beslenmenin yaygın olduğu Şili’de bugün nüfusun dörtte üçü Obezite sınırına dayanmış durumda. Sadece 30 senede toplumsal bir değişimden ve dönüşümden bahsediyoruz. Temel sorumlusu ise, Sağlıksız beslenme.

🔸Bu durum Şili hükümetinin kamu sağlığı kaygısının yanısıra gelecek kaygısı taşımasına da yol açmış. Öyle ki, Şili’de sadece obezite kaynaklı yıllık sağlık harcaması 800 milyon Amerikan Doları buluyor. Bu da tüm sağlık harcamalarının %2’sine yakın bir rakama tekabül ediyor. Bu harcamaların önümüzdeki 10 yıl içerisinde iki katına çıkacağı hesaplanıyor. Sağlık harcamalarının önümüzdeki 10 ila 15 yıl içerisinde devletlerin ve hükümetlerin çözüm üretmek zorunda kalacağı en önemli sorun haline geleceğini net olarak söyleyebiliriz. Bu harcama kalemiyle hükümetlerin bugünkü sistemlerde başa çıkmalarına olanak yok. Bu harcamalarla başa çıkmanın mümkün olmadığını anlayan Şili gibi ülkeler ise, şimdiden kökten çözüm üretmenin yollarını arıyorlar.
🔸Bu bağlamda Şili hükümeti iki yıl önce bir dizi önlemler almaya karar veriyor. Sağlıksız beslenmeye bağlı olarak hızla artan obezite oranları, sağlıksız gıdalara karşı bir savaş başlatmayı zorunlu kılıyor. Daha da önemlisi sadece 18 milyon nüfusa sahip Şili hükümeti karşısına dev firmaları almayı göze alarak çok radikal önlemleri yürürlüğe koyuyor. Şu anda Pepsi gibi firmalar hükümete karşı davalar açıyorlar. Gerekçeleri asla yasal olmayan bir şeyi talep etmek tabii ki değil. Fakat yapılan bu yasal düzenlemelerin “fikri mülkiyet” kapsamında markalarına zarar verdiği kabulüyle mücadele ediyorlar. Tıpki bizim geçen hafta “fikri mülkiyet suçları” kapsamında ifadeye çağrıldığımız gibi. Yani özetle firmaların söylediği; mevzuat buna izin veriyorsa ürünüm eleştirilemez veya kötülenemez. Ürünümü eleştirirsen ya da kötülersen markama zarar verirsin. Fakat gelin görün ki, Şili’de konu kökten çözülmüş. Bir sonraki paylaşımda Şili’de alınan radikal kararların en çarpıcı örneklerini sizlere sunuyor olacağız. #NeYediğiniziBilin #ŞilininHikayesi #GıdaDedektifiDünyaTuruLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri