Gündem Özel

Soğuk Zincir Dışında Satılan Tavukları Kesinlikle Almayınız!


Bugün gün boyunca gerek sosyal medyada gerek haber kanallarında karşımıza çok kez Türk Veteriner Hekimler Birliği’nin Tavuk Döner ile ilgili uyarıları çıktı. Konuyu gündeme taşımayı düşünürken bir saat kadar önce Kayseri Melikgazi’den bir takipçimiz görseldeki fotoğrafı gönderdi. Fotoğrafta Kayseri’nin en işlek caddelerinden biri olan Park Caddesi’nde bulunan bir dükkanda tavukların buzdolabı dışında satıldığı görülüyor. Konuyla ilgili yarın ilk iş Kayseri Gıda Tarım İl Müdürlüğü’nü arayacağız.

🔸Türk Veteriner Hekimler Birliği’nin açıklamasından başlayalım; Konsey Başkanı Sn. Talat Gözet bugün yaptığı açıklamasında tavuk dönerin 10 ₺’den ucuza satan yerlerden yenmemesi gerektiği uyarısı yaptı. Özellikle 100 gr. Döner için en az 200 gr. Tavuk etinin kullanıldığını söyleyen Gözet, bu haliyle satılan dönerin; ekmek, domates vb. diğer ek malzemeler, işçi ve işletme giderleri hesaba katıldığında en az 7-8₺’ye mal edildiğini belirtmektedir. Bu haliyle; 10₺ ve altında tavuk döner yemeyiniz şeklinde net olarak uyarmaktadır.
🔸Bu konuya ilişkin arşiv araştırması yaptığımızda son 6 ayda Türkiye’nin çeşitli illerinde birçok gıda zehirlenmesi vakaları karşımıza çıkmaktadır. Çoğunluğunun tavuk eti ve tavuk dönerden meydana geldiği vakaların en günceli; iki ay kadar önce Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde meydana gelmiş ve 100 öğrenci tavuk dönerden zehirlenmiştir. Bunun yanı sıra, takipçimizden gelen fotoğrafın çekildiği Kayseri Melikgazi ilçesinde de 2014 yılında 16 lise öğrencisi yedikleri tavuk dönerden zehirlenmiştir.
📌Bilinmelidir ki; tavuk eti, içerisinde kolaylıkla zararlı bakteri üreyebilen son derece hassas bir yapıdadır. Tavuk etinin imalatından satışına kadar olan süreçte soğuk zincirde tutulması bir zorunluluktur. Soğuk zincirin kırılması yani -3 ila 0 derece aralığından daha yüksek bir sıcaklığa sahip alanda muhafazası sonucunda tavukta hızlı bir şekilde zararlı bakteri üremesi gerçekleşir ve bu insanlarda ölüme bile sebebiyet verebilir. Hatta tavuk marketten en son alınmalı ve eve gelir gelmez pişirilmeli ya da kısa sürede pişirilmek üzere buzdolabında ete özel bölümde muhafaza edilmelidir. Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri