Kek ve Pasta

Ülker Smartt Sütkek


Dünkü Şili örneğinden sonra, bugün markete gidip üzerinde çizgi film karakteri olan ürünlere tekrar göz gezdirdik. Muzlu sütler, Kakaolu sütler, Meyveli yoğurtlar ve son dönemin furyalarından biri olan Sütlü kekler. Şimdi bunlardan birini; Ülker Smart Sütkek Kakaolu Ballı Kek’i inceleyeceğiz.

Öncelikle ürünün ambalajında Besin Değerleri bilgilerinin olmadığını tekrar ve tekrar belirtelim. Belli ki Ülker, ürünlerinde Besin Değerleri’ne yer vermek adına 2019 yılının Ocak ayını bekliyor. Yani mevzuatın zorunlu kıldığı sürece kadar bu bilgileri etiketlerde paylaşmamaya kararlı. Çünkü sadece bu üründe değil, yeni çıkarttıkları diğer ürünlerde de aynı politikayı uygulamaya devam ediyorlar. Dolayısıyla bu üründe Şeker, Yağ, Doymuş yağ, Protein gibi besin değerlerinin oranlarını ve Diyabet hastaları için son derece önemli olan Karbonhidrat ve Lif oranını göremiyoruz. Bu üründen çocuğunuzun ne kadar kalori aldığını da bu haliyle öğrenemiyorsunuz.

Gelelim Ürünün içeriğine. Ürün tam ismiyle; Sütlü Kremalı Kakaolu Ballı Kek. Öncelikle ürünün %34 oranında Sütlü Krema içerdiğini söyleyelim. Kremanın içerisinde %14 oranında süt olduğunu görüyoruz. Bu haliyle, bu üründe sadece %4,76 oranında Süt bulunduğunu söyleyebiliriz. Buna ilave olarak Yağlı süttozu haricinde herhangi bir süt içeriğine rastlamıyoruz. Bal oranına baktığımızda, o da Krema haricinde kalan %66’lık kısmın sadece %0,8’ini oluşturuyor. Yani üründe Bal oranı %0,5 yani Binde 5’tir. Kakao oranı da yine içerikte %1,8 olarak belirtilse de, bu sütlü krema haricindeki %66’daki oran olup, üründeki net oranı %1,1’dir. Bu da 35 gr.’lık tek pakette 0,4 gr. Kakao tozu, 0,1 gr. Bal ve yaklaşık 5 ml. Süt demektir.

Tabi üründe tüm bunlardan çok daha fazla oranda Dekstroz ile İlave Sofra şekeri ve Glikoz şurubu bulunuyor. Bunun yanısıra Bitkisel yağ olarak Palm yağı, Palm çekirdeği yağı ve Pamuk yağı kullanıldığını görüyoruz. Titanyum Dioksit, Sodyum Alijnat, Gliserol, Sorbitol ise kullanılan diğer katkı maddelerinden sadece bazılarıdır.

🔎Ülker Smartt Sütlükek İçindekiler; Sütlü Krema (%34) [Dekstroz, Süt Kreması (%14), Süt (%14), Şeker, Glikoz şurubu, Modifiye nişasta, Nem Vericiler (Gliserol, Sorbitol), Bitkisel yağ (Palm, Palm çekirdeği, Pamuk), Yarım yağlı süttozu, Aroma vericiler, Renklendirici (Titanyum Dioksit), Tuz, Kıvam Arttırıcı (Sodyum Aljinat), Asitlik Düzenleyici (Trikalsiyum Sitrat, Disodyum Monohidrojen Fosfat), Vanilya], Şeker, Bitkisel yağ (Palm), Su, Buğday unu, Yumurta, Glikoz şurubu, Nem verici (Gliserol, Sorbitol), Kakao tozu (%1,8), Peyniraltı suyu tozu, Modifiye nişasta, Bal (%0,8), Emülgatörler (Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Bitkisel yağ asitlerinin poligliserol esterleri, Sodyum Stearol-2-laktitat), Soya Lesitini, Kabartıcılar (Disodyum Difosfat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Aroma vericiler, Buğday proteini, Stabilizörler (Karboksi metil selüloz, Guar gam), Tuz.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri