Kim Üretiyor

#KimÜretiyor? Çiftlik Bank Şarküteri ürünleri


Son günlerde gündemden düşmeyen Çiftlik Bank ürünleri üzerinden her zaman vurguladığımız çok önemli bir detayı tekrar hatırlatmak istiyoruz. Kısaca PL olarak da bilinen Private Label yani Özel Marka ürünler başta indirim marketleri olmak üzere birçok markette yaygın olarak satılmaktadır. Neredeyse her market kendi markasını oluşturarak Gıda İşletmecisi pozisyonunda çeşitli ürünler üretmekte ve satışını yapmaktadır. Burada İşletmeci pozisyonundaki market, Beyaz peynir üretmek için bir süt üretim tesisine ihtiyaç duymamakta, bu tesise sahip Üretici bir firmadan bunu ücret karşılığında talep etmektedir. Üretici firma, ürünü paketleyip, İşletmecinin talep ettiği markayla paketleyerek işletmeciye teslim etmektedir.

🔸#KimÜretiyor etiketiyle paylaşarak farkındalık oluşturmaya çalıştığımız bu konuyu şimdi sizlere Çiftlik Bank olayı özelinde bir kez daha açıklamaya çalışacağız. Öncelikle Çiftlik Bank markasıyla üretilen ve kendi üretimleri gibi lanse edilen ürünlerin Private Label ürünler olduğunu belirtelim. Yani bu ürünler bir Gıda üreticisi tarafından Çiftlik Bank markasıyla üretilmektedir. Çiftlik Bank, burada üretici değil, işletmeci pozisyonundadır. Bu haliyle, Çiftlik Bank üyelerine gönderildiği söylenen ve son dönemde açılan Şarküterilerde satılan bu ürünlerin, iddia edildiği gibi Çiftlik Bank’ın kendi tesislerinde, kendi hayvanlarından üretilmiş ürünler olmadığı çok aşikardır.
🔸 Dolayısıyla diyebiliriz ki, Çiftlik Bank hiçbir zaman kendi çiftliklerinde, kendi tesislerinde üretim yapan bir firma olmamış, Sermayesiyle işletmeci pozisyonunda üreticilere özel marka ürünler yaptıran bir firma olmuştur. Bugün talep eden her işletmeci şirket, kendi markasıyla ürün ürettirebilir. Dolayısıyla açılan şarküterilerde satılan Çiftlik Bank markalı ürünler, daha öncesinde iddia edildiği gibi Çiftlik Bank tarafından üretilen değil, işletmesi yapılan ürünlerdir.
🔸#KimÜretiyor Çiftlik Bank markasıyla görsellerde sunduğumuz ürünlerin tamamında firmanın Gıda İşletmecisi olduğu ve ürünlere genel olarak Üretici Firma bilgisi yazılmadığı görülmektedir. #NeYediğiniziBilin

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri