Gündem Özel

Nişasta Bazlı Şekere Uyarı Geldi!


Bundan birkaç ay önce Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından biri; “Nişasta Bazlı Şeker ile ilgili biraz daha konuşursam beni yaşatmazlar” demişti. Bunu ilk duyduğumuzda şaşkınlığımızı gizleyememiş, bunu hesabımızdan konu etmeyi dahi düşünmüştük. Öyle ki, devletin zirvesinde danışmanlık yapan biri bunu söylüyorsa, biz sıradan tüketiciler olarak açtığımız bu platformda bu mücadeleyi nasıl verebiliriz diye düşünmüştük. Fakat aylar geçti ve gördük ki bizlerin cesareti ve sizlerin desteğiyle her türlü mücadeleyi verebilecek güçte ve kararlılıktayız.

🔸Ve bugün… Gelinen noktada Nişasta Bazlı Şeker kotası %10’dan %5’e düşürüldü. Bu durum sonrasında ise Nişasta bazlı Şeker çokça konuşulmaya başladı. Bu hesabın çıkış noktası olan Mısır şurubuna karşı tam bir yıldır durmaksızın verdiğimiz mücadele sonunda gördük ki işin formülü bellidir; Önce tüketiciler isteyecek, sonra devlet destek verecek ve sonucunda ise; firmalar kabul edecektir.
🔸Bu akşam Sn. Emine Erdoğan tarafından yapılan bu paylaşımı son derece yerinde buluyoruz. Cesur ifadesini kullanmamıza gerek yok çünkü biz devletin her türlü firmadan ve kurumdan daha üstün olduğuna baştan kanaat etmiş kişileriz. Bu paylaşımların devlet politikasında ve hükümet programlarında kararlılıkla yer almasını ümit ediyoruz. #GıdaDedektifiolarak bu sürece her türlü katkıyı vermeye hazırız.
🔸Unutulmamalıdır ki, formülün temel ayağı olan Tüketicilerin Nişasta bazlı şekeri yani Glikoz-fruktoz şurubunu istemediği aşikardır. #GıdaDedektifi hesabımızın da katkı sağladığı bu süreçte, insanlarımız artık mısır şurubu denilen şeker türevinin doğal bir şeker türevi olmadığını ve hem kısa hem de uzun vadede sağlığa birçok zararının olduğu anlamıştır. Devletimiz de inanıyoruz ki, artık bebek mamalarına bile eklenmeye başlayan bu yapay şeker türevinin toplum sağlığı için tehdit unsuru olduğunu ve daha da önemlisi orta vadede devletin altından kalkmakta çok zorlanacağı sağlık harcamalarına yol açacağını fark etmiştir. Bugün dünyada sağlık sistemi en çok tartışılan ülkelerden biri olan A.B.D.’de en büyük savaş Diyabet ve Obeziteye karşı verilmektedir. Bu iki hastalık da son 25-30 yılda ortaya çıkmış gıda bazlı hastalıklardır. #NeYediğiniziBilinEMİNE-ERDOĞANLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri