Gündem Özel

Yumurtaların etiketlerine mutlaka bakın!


Uzun zamandır alışveriş yaptığımız bir ekmek fırınında aylardır dikkatimizi çeken Köy Yumurtası sepetini daha önce fotoğraflayarak paylaşmış, etiketsiz yumurtalara güvenmeyin demiştik. Daha önce paylaşımda fotoğrafını kullandığımız bu yumurtalarda etiket bulunmuyordu.

🔸Bildiğiniz üzere; 16 Nisan’dan itibaren üretici firmaların yumurtalarda 0TR, 1TR, 2TR ya da 3TR ile başlayan yetiştirme metodu kodlarını işleme zorunluluğu var. Bu tarihe kadar işletmelerin yumurtaların etiketlemesiyle ilgili altyapılarını tamamlamaları gerekiyor. Bu tarihten itibaren ise etiketlemenin olmadığı yumurtaların bakanlık denetimine tabi olmayan ve işletme ruhsatı bulunmayan işletmelerde üretildiğini düşünebilirsiniz.
🔸Bu sabah yine aynı ekmek fırınında yaptığımız incelemede hasır sepet içinde tanesi 75 kuruşa satılan Köy Yumurtalarına takip kodlarının işlendiğini farkettik. Baktığımızda geçtiğimiz ay yaptığımız çağrının ne kadar haklı oluğunu bir kez daha görmüş olduk. Öyle ki, tanesi 75 kuruşa satılan bu yumurtaların etiketlerinin 3TR ile başladığını gördük. Yani tanesine 75 kuruş verilen bu yumurtalar en ucuz üretim şekli olan Kafesli Üretim ile üretildiğini anladık.
🔸Konuyu hemen satıcıyla paylaştık. Etiketleme yönetmeliği ve Takip kodu detaylarını aktardık. Sattığı yumurtaların köy yumurtası olmadığını, gerek müşterilerini gerek kendisini kandırdığını söyledik. Satıcının konuyu bilmediğini gördük. Kendisi de yumurtaları yüksek fiyattan aldığını, etiketleme yönetmeliğiyle ve takip kodu konusuyla ilgili bilgisi olmadığını belirtti. Yumurtaları aldığı işletmeyle görüşecek ve biz de kendisinden bilgi alarak sizlere ileteceğiz. Sizler de açıkta satılan yumurtalarda mutlak surette etiket olup olmadığına ve etiketteki yetiştirme metoduna dikkat ediniz. Yetiştirme metodunu öğrenmek için takip kodlarında TR’den önceki numaraya bakmalısınız. Tekrar hatırlatalım;
👉0TR; Organik Tavuk Yumurtası
👉1TR; Serbest Dolaşan Tavuk Yumurtası
👉2TR; Kümeste yetiştirilen Tavuk Yumurtası
👉3TR; Kafeste yetiştirilen Tavuk Yumurtası
#NeYediğiniziBilin

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri