Ne Yemeliyiz

#NeYemeliyiz? Şeftali Nektarı vs. Şeftali


Tam da bu paylaşımlar sonrasında yeri gelmişken bir #NeYemeliyiz paylaşımı yapmak istedik. Burada dikkat çekeceğimiz birkaç husus var. Bunlardan en önemlisini başta söyleyelim, Kalori miktarı sizleri yanıltmasın. Kalorinin miktarı değil, kaynağı önemlidir. Bakın burada buna güzel bir örnek var.

🔸Az önce yayınladığımız Şeftali Nektarlarından birini baz aldık. Bir bardak Şeftali Nektarı 250 ml.’dir. Bu miktarda aldığınız Kalori oranı 156,6 kcal olup bunun tamamı İlave Şekerden gelmektedir. Öyle ki bu kimi markalarda Glikoz-fruktoz şurubu yani Mısır şurubu olmaktadır. Fakat bunun karşılığında vücudunuza meyvenin asıl değerli kısmı olan Lif hiç girmez. Çünkü Şeftali Nektarlarında lif bulunmaz ya da çok az bulunur. Bu haliyle 1 su bardağı Şeftali Nektarı içtiğinizde vücudunuza 37 gr.’dan fazla Şeker alırken, buna sıfır lif eşlik eder.
🔸Bu tüketimin eşdeğeri ise, tam tamına 600 gr. Şeftalidir. Bu da yaklaşık 3 tane orta boy Şeftali demektir. Bu tüketimde aldığınız Şeker oranı, biraz önce anlattığımız oranla neredeyse aynıdır. Şekerin kaynağı tamamen doğal olup, buna yüksek miktarda Lif eşlik etmektedir. Öyle ki, doğal olarak 3 adet Şeftaliyi tükettiğinizde vücudunuza beraberinde tam 11 gr.’a yakın Lif alırsınız. Bu oran hayli yüksektir. Bunun yanısıra 5,76 gr. Gibi yüksek bir oranda Protein ve birçok doğal Vitamin ve Minerali de beraberinde vücudunuza almış olursunuz.
🔸Bu iki örnek arasındaki en kritik fark; doğal yöntemle tüketilen Şeftali’den alınan Lifler ve beraberinde gelen Vitamin ve Minerallerdir. Öyle ki, Şekerin alımı sonrasında kan şekerinin dengeli yükselmesi için olmazsa olmaz şart; Liflerdir. Aldığınız şekere ne kadar çok lif eşlik ediyorsa, kan şekeriniz o kadar dengeli yükselecek demektir. Bu aynı zamanda daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olacaktır. Tabi bir yanda da 30 saniye içinde 600 gr. Şeftaliyi tüketmenin imkansız olduğunu fakat bunu Şeftali Nektarı içerek yaptığınızı unutmayın. Bu haliyle, Şeftali Nektarı’ndaki tüketim şeklinin ne kadar doğal ve sağlıklı olduğunu gözden geçirebilirsiniz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri