Özel Dosya

En düşük Şeker oranına sahip Grup #MeyveNektarları


Meyve Nektarları Şeker Oranı Araştırması’nda son gruba geldik İlk dört sırada yer alan ve en az şeker içeren markaları görüyorsunuz. Şeftali Nektarları özelinde yaptığımız incelemede; bu markalar; çoktan aza doğru sırasıyla; Mis, Sek, Migros ve Tamek’tir.

🔸Detaylara baktığımızda, Mis markasının aslında Şok marketleri tarafından üretilen bir “PL” Private Label yani özel marka ürün olduğunu görüyoruz. Ürünün üreticisi; Oğuz Gıda’dır. Migros markasının da Migros marketler tarafından Dimes Gıda’ya ürettirilen bir özel marka ürün olduğunu görüyoruz. Üçüncü sırada gördüğümüz Sek ve İlk sırada gördüğümüz Tamek ise üretici firmaların kendi marka ürünleridir.
🔸Bu haliyle baktığımızda piyasada en düşük Şeker oranına sahip Tamek marka Şeftali Nektarı’nda bile tek bardakta 25,75 gr. Şeker olduğunu görüyoruz. Bunun yanısıra ürünün içeriğinde Glikoz-fruktoz şurubu olan çeşidi de mevcuttur. Bizim inceleme yaptığımız markette gerek Fruktoz şurubu içeren gerekse Sofra şekeri içeren çeşitlerine rastladık. Ürünün tek su bardağında 13 tane küp şeker içerdiğini belirtelim. Tekrar edelim, tek su bardağında içeriğinde 13 tane küp şekerin bulunduğu Tamek Şeftali Nektarı, piyasada bulabildiğimiz en düşük şeker oranına sahip Şeftali Nektarı’dır.
🔸2. ve 3. Sırada yer alan ürünler ise Şeker oranları birbirine çok yakın Migros ve Sek markalarıdır. Her iki markanın da içeriğinde Glikoz-fruktoz şurubu bulunmadığını belirtelim. Bu haliyle ürünlerin tek su bardağında 27,3 ila 27,5 gr. Şeker yani yaklaşık 14 tane küp şeker içerdiğini hesaplıyoruz.
🔸Dördüncü sırada yer alan Mis marka ürünün ise aslında Oğuz Gıda tarafından üretildiğini az önce söylemiştik. Bir sonraki paylaşımda üretici firmaların kendi markaları ve ürettikleri özel markalar bazında yaptığımız karşılaştırmada detaylara bakacağız. Fakat, Oğuz Gıda’nın Şok marketler için ürettiği Mis Şeftali Nektarı’nın tek su bardağında 29,25 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Bu oran yaklaşık 15 tane küp şekere eşittir. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri