Özel Dosya

En Yüksek Şeker oranına sahip grup #MeyveNektarları


Mevye Nektarları Şeker Oranı Araştırmamız kapsamında son dakikada gelen çokça DM’den dolayı Harras markasını da ekleyerek piyasada yaygın olarak rastladığımız 11 farklı markanın Şeftali Nektarları’ndaki Şeker oranlarını inceledik. En yüksek Şeker oranına sahip İlk üç markadan başlayarak araştırmamızı yayınlıyoruz.

🔸İlk görselde en yüksek şeker oranına sahip ilk üç markayı, 1 su bardağı yani 250 ml. Meyve nektarında bulunan şeker oranlarıyla görebiliyorsunuz. İlk sırada yer alan Dooy markası, A101 marketlerinin PL yani Private Label ürünüdür. Bu ürün Oğuz Gıda yani Juss meyve suları üreticisi tarafından A101 marketler için özel olarak üretilmektedir. Burada dikkat çekilmesi gereken diğer husus ise bu markanın ürünlerinde Şeker ve Glikoz-fruktoz şurubu kullanılıyor olmasıdır. Bu haliyle, inceleme yaptığımız markette ürünlerin sadece Glikoz-fruktoz şurubu içeren çeşitlerine rastladık.
🔸İkinci ve Üçüncü sırada yer alan Jucy ve Harras markaları ise, aynı üretici tarafından üretilmiş farklı Private Label yani özel marka ürünlerdir. Öyle ki, bu ürünler Tamek Gıda tarafından Bim ve File marketler için özel olarak üretilmiştir. Burada her zaman dikkat çektiğimiz bir husus tekrar karşımıza çıkmaktadır ki, marka değil, içerik önemlidir. Bu iki ürün aynı üretici tarafından üretilmesine, aynı içerik ve besin değerine sahip olmasına rağmen, farklı markalarda ve farklı fiyatlarda tüketiciyle buluşmaktadır. Ürünlerin Şeker ya da Glikoz-Fruktoz şurubu içeren çeşitleri mevcuttur. Gittiğimiz marketlerde Jucy markanın Şeker içeren ürünlerini bulamazken, Harras markasının Şeker içeren ürünlerine rastladık. Her iki ürünün de Mısır şurubu içeren ürünleri de raflarda yer almaktadır.
🔸Bu haliyle; 1 Su bardağı Dooy, Jucy ve Harras Şeftali Nektarı’nda 37 ila 38 gr. Şeker bulunuyor. Bu da tek bardakta yaklaşık 19 tane Küp şeker demektir. Bu şeker oranı aynı zamanda tam 607 gr. Şeftali’deki şekere denktir. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri