Özel Dosya

Meyve Nektarları Genel Değerlendirme


Meyve Nektarları Şeker oranı Araştırmamızı geçtiğimiz paylaşımlarda üç parça halinde yayınladık. İlk paylaşımda en yüksek şeker oranına sahip grubu paylaştık. Ardından orta sıralarda yer alan ve en son paylaşımda da piyasadaki en düşük şeker oranına sahip markaları sizlere sunduk. Bu haliyle, tüm ürünlerin etiket ve besin değerleri tablolarının görsellerini de sizlere sunma şansına sahip olduk.

🔸Şimdi genel değerlendirme yapma zamanı. Toplam 11 farklı markaya tek bir grafikte bakacak olursak, şeker oranlarını açıkça karşılaştırabiliyoruz. Bu markalar arasında yalnızca dört markada Glikoz-fruktoz şurubu bulunmuyor. Bunlar; Tropicana, Dimes, Sek ve Migros markalarıdır. Diğer markaların tamamında Şekerli üretim haricinde Mısır şurubu içeren üretimler de mevcuttur.
🔸Bu aşamada farklı bir hususa daha dikkat çekeceğiz. Öyle ki, bu grafikte yer alan Juss markası aynı zamanda Dooy ve Mis markalarının da üreticisi konumundadır. Juss markasının üretici firması olan Oğuz Gıda; Dooy markasını A101 marketleri, Mis markasını ise Şok marketler için Private Label yani özel marka üretim olarak üretmektedir. Bu haliyle, markası ve fiyatları da değişkenlik gösteren bu markaların içindeki şeker oranı da farklılaşmaktadır. Dooy tek bardakta 38 gr. Şeker içerirken, Mis tek bardakta 29,25 gr. Şeker içermektedir. Aradaki fark tek bardakta 4 tane küp şekerde fazladır.
🔸Aynı şekilde bu grafikteki en düşük şeker oranına sahip Tamek firması, aynı zamanda en yüksek şeker oranına sahip 2. Ve 3. Markalar olan Jucy ve Harras markasının üreticisi konumundadır. Tamek Şeftali Nektarı tek bardakta 25 gr. Şeker içerirken, Jucy ve Harras markaları 37,25 gr. Şeker içermektedir. Bu markalar arasında da aradaki fark tek bardakta yaklaşık 6 tane küp şeker kadardır.
🔸Son olarak Glikoz-fruktoz şurubu içermeyen dört markanın karşılaştırmasını yaptığımızda bunlardan en düşük şeker oranına sahip markanın Migros ve Sek markaları olduğunu görüyoruz. Sek markasının Tat Gıda’nın, Migros markasının ise Dimes Gıda tarafından üretildiğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

 

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri