Özel Dosya

Meyve Nektarları’nda Şeker Oranı ve Şeker Kaynağı Araştırması


Dün akşam Bim Marketlerde satılan Jucy Şeftali Suyu için yayınladığımız #AmanDikkat paylaşımı sonrasında bazı kişiler tarafından taraflı ve yanlı yayın yaptığımız, takipçilerimize karşı bir algı oluşturduğumuz ve bir misyonumuz olduğu iddia edildi. Bu kişiler aynı zamanda farklı bir markete karşı sürekli olarak olumlu yayın yaptığımız gibi çirkin bir ithamda bulundular. Yine bu kişiler, adil olmamız gerektiğini belirterek “Yapıyorsanız tüm markaları yayınlayın” çağrısında bulundular. Öncelikle, böyle bir polemiğin içinde olmayacağımızı belirtmekle birlikte, gelen bu çağrı üzerine zaten yapmayı düşündüğümüz Meyve Suyu incelemelerini bu akşam yayınlayacağımızı duyuralım. Bu haliyle herkes tarafsız olarak hangi meyve suyunda ne kadar şeker olduğunu ve içeriklerini değerlendirme şansı bulmuş olacaktır. Art niyetli oldukları şüphesiz olan bu kişileri de asla kurumlarla bağdaştırmadığımızı ayrıca vurgulayalım.

🔸Yaptığımız araştırma çerçevesinde Şeftali nektarlarını inceleyeceğiz. Bu bakış açısıyla Vişne, Kayısı ve Karışık meyve nektarlarında farklı şeker oranları olabileceğini belirtelim. Dediğimiz gibi burada ilk amaç tek bir ürün gamında karşılaştırmalı olarak Şeker içeriklerini ortaya koymaktır. Diğer ürün gamlarını ve %100 meyve sularını bu araştırmadan bağımsız olarak sizler marketlerde inceleyebilirsiniz.
🔸Bu haliyle 10 farklı markanın Şeftali Nektarlarını incelemeye aldık. Bunlar alfabetik sırayla; Cappy, Dimes, Dooy*, Jucy*, Juss, Migros*, Mis*, Sek, Tamek, Tropicana markalı ürünlerdir. Yapacağımız yayınlar en fazla Şeker oranına sahip olan üründen başlayacak olup, en düşük Şeker olan üründe son bulacaktır. Yaptığımız incelemeler tamamıyla etiket verilerine dayanmaktadır. Yapacağımız paylaşımlarda; 250 ml. yani 1 su bardağı meyve suyundaki şeker miktarının yanısıra, bu şeker miktarının kaç gram gerçek Şeftaliye ve kaç adet küp şekere eşit olduğu da #AslındaKaçGram etiketiyle vurgulanacaktır. Paylaşımların sonunda karşılaştırmalı bir tabloyla tüm ürünler genel olarak değerlendirmeye alınacaktır.
📌Dooy markası A101, Jucy markası BİM, Migros markası Migros, Mis markası Şok markete ait PL yani markete özel markalardır.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri