Gündem Özel

Bakanlık 173 firmaya ait Hileli Ürünleri Açıkladı!


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzun bir aradan sonra bugün 173 firmaya ait hileli olduğu tespit edilen 282 parti ürünü ilan etti. Yapılan açıklamada; “Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, BİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.” İfadeleri yer aldı. Bu haliyle tüketici farkındalığının hileli üretimlerle mücadeledeki önemi de vurgulanmış oldu.

🔸Listeye baktığımızda İstanbul’dan Mersin’e, Kayseri’den İzmir’e, Diyarbakır’dan Adana’ya birçok büyükşehirden taklit ve tağşiş örnekleri görüyoruz. Listede çarpıcı birçok detay var. Örneğin; ilan edilen enerji içeceklerinin neredeyse tamamında Viagra’nın etken maddesi Sildenafil var. Hacı Baba isimli lokantanın köftesinde eşek eti var. Doy Doy Kebap Salonu’nda kıymalı pidede at eti var. Canım Ciğerim deniyor ama kıymasında eşek eti var. Hicret ismiyle açılmış lokantanın köftesinde at eti var. Mest-et lokantasında satılan köftede Domuz eti var. İstanbul Esenyurt’ta Urfa sofrasının Adana Kebap kıymasında Domuz eti var.
🔸Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yemekhanesi’nde verilen sulu köftede kanatlı eti ve deri dokusu tespit ediliyor. Afyonkarahisar Anadolu Öğrenci Yurdu yemekhanesinde verilen karnıyarıkta Sakatat tespit ediliyor. Pınar Sosis’te Baş et tespit ediliyor. Tekbir Dana sucukta Kanatlı eti, ev mantısında sakatat tespit ediliyor. Gönen Kırmızı Et Üreticileri Birliği’ne ait dana sucukta kanatlı eti tespit ediliyor. Sütte jelatin, bitkisel yağ, nişasta tespitleri var. Zeytinyağlarında tohum yağları tespitleri var. Şanlıurfa’da üretilen isot kırmızı pul biberde boya var. Lokma Leziz, Can şifa, Şifa tat, Emin…Marka isimleri çok şey vaad ediyor.
🔸Dikkat çekici bir diğer husus ise, yapılan analizlerin 2016 ve 2017 yılına ait ürünlerden alınmış numunelere ait olmasıdır. Bu haliyle yapılan bu denetimlerin istikrarlı şekilde yayınlanması ve güncel tutulmasının üreticinin bu tarz hilelere başvurmaması ve tüketicinin kendini güvende hissetmesi anlamında önemldir. #NeYediğiniziBilin

Tüm Listeye Ulaşmak için TıklayınGÜNDEM-HİLELİ-ÜRÜNLERLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri