Özel Açıklama

Hukuki baskı ve sindirme yoluyla Tehdit ediliyoruz #GıdaDedektifiSusmayacak


Bu akşamüstü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan Hileli Ürünler listesini yayınlamamızın ardından; bir şahıs attığı mesajda Karabük Üniversitesi ile ilgili verdiğimiz bilginin asılsız olduğunu, Karabük adının bile bu listede geçmediğini belirterek düzeltme yapmamızı istiyordu. Biz de bunun karşılığında kendisine ilgili bölümden ekran görüntüsünü göndererek yazımızın kaynağını gösterdik. Bunun ardından şahıs verdiğimiz bilginin asılsız olmadığını görmüş oldu.

🔸Yaklaşık 10 dakika sonra aynı şahıs bu sefer de; Karabük Üniversitesi ile Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin birbirinden bağımsız kurumlar olduğunu belirtiyordu. Şahıs; hileli ürünler listesinde adı geçen firmanın 2017 yılında sözleşmesinin bittiğini, şu anda yemekhane işletmesini ise farklı bir firma tarafından yürütüldüğünü belirtiyordu. Bu firmanın, bu listenin açıklanmasıyla töhmet altında kaldığını belirtti. Bilinmelidir ki, bugün yayınlanan listedeki bilgilerin hangi tarihte yapılmış analizlerin sonuçları olduğu bakanlık tarafından belirtilmemiştir.
🔸Şahsın bir sonraki mesajda yaptığı uyarıyla metnimizde kullandığımız “Karabük Üniversitesi” ifadesini “ Karabük Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi” olarak düzelttik. Bu sırada devam eden “Hakkınızda suç duyurusunda bulunuyoruz” tehdidi üzerine de Üslubunu düzeltmesini ve hangi kurum ya da kuruluş adına bizlerle muhatap olduğunu sorduk ama cevap gelmedi. Yaptığımız araştırmayla kendisinin yetkili olduğu firmanın şu anda Karabük Üniversitesi yemekhanesinin işlettiğini anladık. İşte o zaman bu tehditlerin arkasında bir ticari kaygı olduğunu net olarak ortaya çıktı.
🔸Basit bir uyarıyla düzeltilebilecek bir bilgiyi önce “asılsız” diyerek itibarsızlaştırmak, asılsız olmadığını görünce de olayı kelime hatası tarafına yıkarak düzeltmeyi uygun üslupta talep etmek yerine “Biz suç duyurusunda bulunuyoruz, artık size kolay gelsin…” gibi ifadelerle karşısındakini küçümseyici davranışlar bilinmelidir ki, tarafımızdan her zaman sert bir karşılık bulacaktır. Bu hesabın yönetiminde olan şahsım, öncelikle ailemin ve ardından siz değerli takipçilerimizin haklarını her zaman korumak üzere bu yola baş koymuştur. #gıdadedektifi

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri