Özel Araştırma

Sade Türk Kahvesi ile Dibek kahvesi olarak satılan kahvelerin Farkı Nedir?


Yorumlara göz gezdirirken bazı takipçilerimizin Dibek Kahvesi’ndeki Glikoz şurubu meselesiyle ilgili kafasının karışık olduğunu gördük. Fakat bir takipçimiz de olayı çok güzel özetleyerek; “Türk Kahvesinden 2’si 1 arada yapmışlar” gibi bir yorumda bulunmuştu. Aslında olayın özü tam olarak bu. Yani Sade Türk Kahvesi’ne Kahve beyazlatıcısı katılarak aslında geleneklerimizde ve kültürümüzde yeri olmayan bir kahve ortaya çıkartılmış. Buna da hiç ilgisi olmamakla birlikte Dibek Kahvesi denmiştir.

🔸Dibek Kahvesinin özelliklerinden önceki paylaşımlarda bahsetmiştik. Şimdi de Besin değerleri ve içerik farklılıklarını tutarlı karşılaştırma yapabilmek adına; yine Kocatepe firmasının Sade Türk Kahvesi üzerinden anlatmaya çalışalım. Aynı firmanın sade Türk Kahvesi’nde de Dibek Kahvesi’nde olduğu gibi Arabica türü Orta Kavrulmuş İnce Çekilmiş kahve çekirdekleri kullanılmıştır.
🔸Bu haliyle iki çeşit kahveyi karşılaştırdığımızda Besin Değerleri’nde farklılıklar görmekteyiz. Öyle ki, Sade Türk Kahvesi’nin Besin Değerleri’ne baktığımızda 100 gr.’da 63,6 gr. Karbonhidrat, 14,4 gr. Yağ ve 16,4 gr. Protein içerdiğini anlıyoruz. Tüm bu saydığımız besin öğelerinin Öğütülmüş Kahve Çekirdeğinde doğal olarak var olduğunu hatırlatalım.
🔎Kocatepe Sade Türk Kahvesi Besin Değerleri
👉Karbonhidrat 63,6 gr.
👉Yağ 14,4 gr.
👉Protein 16,4 gr.
🔸Aynı markanın %41 oranında Kahve Beyazlatıcısı içeren Dibek Kahvesi’ne baktığımızdaysa; farklı bir Besin Değeri tablosuyla karşılaşıyoruz. Ürünün içeriğine eklenen Hindistan Cevizi yağının etkisiyle yağ oranının yaklaşık 2 katına çıktığını görüyoruz. Tam tersi etkiyle Protein oranı da yaklaşık 3 kat azalmıştır. Kahveden giden Karbonhidratın ise Kahve Beyazlatıcısındaki ilavelerle dengelendiğini görüyoruz.
🔎Kocatepe Dibek Kahvesi Besin Değerleri
👉Karbonhidrat 61 gr.
👉Yağ 27 gr.
👉Protein 4,8 gr.
🔸Peki bu iki kahvenin Kalorilerinde ne gibi farklılıklar var? Birazdan yapacağımız paylaşımda bu konua ve önemli bir detaya dikkat çekeceğiz ve Kocatepe 1949 marka Sade Türk Kahvesi’yle ilgili olarak Maltepe İlçe Tüketici Hakem Heyeti’ne yaptığımız şikayetin detaylarını açıklayacağız. #NeYediğiniziBilin
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. Ürün için verilmiştir.FARKLAR-BAŞLIKLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri