Gündem Özel

Tokat’ta Neler Oluyor?


Tokat Kız Öğrenci Yurdu’nda bundan 3 gün önce ortaya çıkan zehirlenme vakasını ilk olarak #GıdaDedektifi hesabından duyurmuştuk. İlk gün haber sitelerine düşen videoda bir yurt yetkilisi “Öğle yemeğinden sonra ertesi gün ortaya çıkan bir “enfeksiyon” rahatsızlığından söz ediyor. Öğrencilerin ayakta tedavi edildiğini söyleyerek, birbirinden etkilendiğini” belirtmişti. Bu açıklama sonrasında “ayakta tedavi” edilen öğrenciler defalarca tekrar hastanelere götürüldüler. Üç günü geçen bu süreçte saat 23:20’de dahi yurda ambulanslar gelip gidiyordu.

🔸Aldığımız bilgilere göre zehirlenen öğrencilerin rahatsızlıkları hastaneden döndükten sonra tekrarlıyor. Ambulansların üç gündür durmadan gelip gitme sebebi de bu tekrarlanan rahatsızlıklar. Kusma, titreme, baş dönmesi ve bayılmaların olduğunu öğreniyoruz.
🔸Basına 69 olarak duyurulan öğrenci sayısının 400’ü geçtiği tarafımızca farklı kişilerden teyit edildi. Bu akşam itibariyle yurtta öğrenciler tarafından tepki yürüyüşleri yapıldığı gelen bilgiler arasında. Ayrıca, paylaşımda bulunan, şikayet dilekçesi veren ya da tepki gösteren öğrencilerin ise kınama cezası verilmekte tehdit edildiği söyleniyor. Şu anda Tokat Kız Öğrenci Yurdu’nda yemekhanelerin kilitlendiği ve kimsenin içeriye alınmadığı belirtiliyor.
🔸Tekrar belirtmek gerekiyor ki, bu durumun üç gün sürmesi söz konusu zehirlenme vakasının son derece kritik olduğunu gösteriyor. Türkiye Cumhuriyeti savcılarını bu konuyu soruşturmaya çağırıyoruz. Tokat Milletvekilleri’ni bu olayı sorgulamaya davet ediyoruz. Başta Yurt yönetimi olmak üzere tüm yetkilileri olayı örtbas etmek peşinde değil, kamuyounu bilgilendirme gayretinde olmalılar. Fakat anlaşılan odur ki, olay gerek yerel basında ve gerek ulusal basında yer dahi bulmuyor. Konuyla ilgili başta medya mensupları olmak üzere vicdan sahibi herkesi Tokat’taki kız öğrencilerin bulunduğu durumu sorgulamaya ve gerçekleri açığa çıkarmaya davet ediyoruz. #gıdadedektifiLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri