Meyve Nektarları Şeker Oranı Araştırmasına dahil etmediğimiz ve sonrasında en çok sorulan markalardan birine bakacağız; Meysu. Daha önce gelen taleplerden dolayı marketlerde aradığımız fakat bulamadığımız Meysu Şeftali Nektarı’nın 330 ml.’lik teneke kutusuna bugün rasatladık.

🔸Özellikle aldığı Helal Sertifikasıyla dikkat çeken Meysu Şeftali Nektarı’nın içeriğinde ilk iki sırada Su ve Şeftali püresi bulunuyor. Üründe şeker kaynağı olarak; İlave Şeker ve Glikoz-fruktoz şurubunun birlikte kullanıldığını görüyoruz. İçerik sıralamasından anladığımız kadarıyla Sofra Şekeri, Mısır şurubundan daha yüksek oranda bulunuyor. Bu haliyle ürünün 250 ml.’lik tek bardakta 28,75 gr. yani yaklaşık 14 tane küp şeker kadar şeker içerdiğini söyleyebiliriz.
🔸İnceleme yaptığımız ürünün 330 ml.’lik teneke kutu olduğunu söylemiştik. Bu haliyle baktığımızda tek bir kutuda tam 38 gr. Şekerden bahsediyoruz. Bunun büyük bir kısmının Sofra şekeri ve Glikoz-fruktoz şurubu, kısmen de şeftali püresinden gelen doğal şeker olduğunu belirtelim. Bu haliyle incelediğimiz teneke kutudaki meyve suyunu içen bir birey tam 19 tane küp şeker tüketmiş olacaktır. Bu da 2000 kcal enerji hesabına göre günlük alınması gereken İlave Şeker miktarının çok üzerinde bir değerdir.
🔸Bunun yanısıra üründe dikkat çeken ayrıntılardan biri 100 ml.’de 0,9 gr. Lif içeriyor olmasıdır. Şeftali püresinden gelen lif yani posanın oranı diğer meyve sularına göre daha yüksektir. Bu haliyle ürünün 250 ml. üründe 2,25 gr. Lif içerdiğini belirtelim.
🔸Son olarak; Meysu’yu geçtiğimiz hafta yaptığımız Meyve Nektarları Şeker Oranları Araştırması tablosuna eklediğimizde ise, Tamek, Migros ve Sek markalarından sonra en az şekere sahip 4. Meyve Nektarı olduğunu görüyoruz. Fakat içerisinde Glikoz-Fruktoz şurubu içerdiğini hatırlatalım.

🔍İçindekiler; Su, Şeftali püresi, Şeker, Fruktoz-glikoz şurubu, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)
🔍Meysu Şeftali Nektarı Besin Değerleri
👉Enerji 537,5 kcal
👉Şeker 28,75 gr.
👉Protein 1 gr.
👉Lif 2,25 gr.
📌Not: Besin Değerleri 250 ml. için verilmiştir.