Gündem Özel

Çocuk Programlarında Reklamları düzenleyen Yönetmelik Yürürlüğe girdi!


Dün itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanan bir yönetmelikten bahsedeceğiz. Henüz geçtiğimiz hafta Şili örneğinden bahsetmişken, çocuk programlarında reklamların kısıtlandığı bir hükümet modelini örnek göstermişken, bu yönetmeliğin yayınlanması bizleri tabii ki çok ümitlendirdi. Fakat sonra gördük ki, söz konusu yönetmelik; Çocuk programlarında reklamların kısıtlanmasıyla ilgili aslında 2011 yılının Kasım ayında yürürlüğe girmiş bir yönetmeliğin değişikliği niteliğindedir.

🔸Öyle ki, 2 Kasım 2011 tarih 28103 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’te 7. Maddenin (a) bendinde aynen şu ifadeler yer almaktadır; “Genel beslenme diyetlerinde aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen yağ, yağa dönüşen asitler, tuz/sodyum ve şeker gibi gıda ve maddeleri içeren yiyecek ve içeceklerin ticari iletişimi çocuk programlarının başında ve sonunda veya bu programların içinde yapılamaz.”
🔸Tekrar edelim, bu hükümlerin geçtiği Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik bundan yaklaşık 7 sene önce 2011 yılında yayınlandığı gün yürürlüğe girmiştir. Fakat anladığımız kadarıyla bugüne kadar pek uygulanmamıştır. Peki haberlerde gördüğünüz yönetmelik değişikliği neyi değiştirmekte ve ne gibi hükümler getirmektedir?
🔸27 Mart 2018 itibariyle yayınlanan Yönetmelik Değişikliği söz konusu maddenin (b) ve (c) bentlerine bazı ilavelerin haricinde bir Geçici Madde öngörmektedir. İşte bu Geçici madde ile az önce okuduğumuz hükmün uygulanmasına karar veriliyor. Öyle ki, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan ve bir sonraki gönderide yayınlayacağımız Kırmızı Listede yer alan gıda ve içeceklerin ticari iletişim yani reklam yayınları için 15 gün sonra denetimlere başlanıyor. Bu bağlamda yönetmelik değişikliği “Kırmızı Liste”ye alınan ürünler için net bir ifadeyle “Reklamı yapılamaz“ hükmü getiriliyor.
🔸Bunun yanısıra yine aynı Geçici madde ile getirilen bir diğer hükümde de,Turuncu kategoride yer alan ve sağlığa yararları belirli kriterlere bağlanan gıda ve içeceklerin ticari iletişim yani reklam yayınları için 2 yıl sonra denetimlere başlanıyor. Birazdan Kırmızı ve Turuncu kategorideki ürünlerden bahsedeceğiz👍 #BüyüyoruzBilinçleniyoruzLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri