Gündem Özel

Çocuk Programlarında Reklamları yasaklanan Kırmızı Kategori Ürünleri Açıklıyoruz.


Öncelikle söze şöyle başlayalım; Bu bir rüya olmalı! 1 yılı aşkın süredir verdiğimiz mücadelenin belki de en güzel günlerinden biri, bugündür. Öyle ki, 1 yıldır durmadan, yılmadan, her türlü baskılara ve “Abartıyorsunuz!” diyen çatlak seslere rağmen bugün ne kadar haklı olduğumuzu – çok şükür- bir kez daha görüyoruz. Meyve nektarlarını, %100 meyve sularını, dondurmaları, Çikolataları, gofretleri, cipsleri… Bugün biz artık Kırmızı Kategori’de görüyoruz.

🔸Öncelikle belirtelim, bu yönetmeliğin uygulanması, denetlenmesi ayrı bir mesele. Ama eminiz ki 10 Nisan’dan sonra bu reklamlar artık çocuklarımızın karşısına çıkmayacaktır. Ama şundan da eminiz ki, bu sektör bir şekilde bir yolunu bulacak ve çocuklarımızı etkilemeye devam edecektir. Burada dikkat çekmek istediğimiz çok daha önemli bir husus var.
🔸O da şudur ki, görsellerde sizlere sunduğumuz bu bilgiler söz konusu Yönetmeliğin Eki niteliğinde ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış resmi belgelerdir. Bu belgeler bize şunu net olarak kanıtlamaktadır ki, Reklamı yasaklanan görmüş olduğunuz Kırmızı Kategori ürünler Çocuklar için kesinlikle uygun olmayan ürünlerdir. Çocukların sağlığına zararlı ürünlerdir. Çocukların tüketmemesi gereken ve hatta reklamlarını görüp istememesi dahi gereken ürünlerdir. Bugünden itibaren Kırmızı kategori ürünlere karşı zaten gayet net olan tavrımızı daha da net olarak ortaya koyacağız. Şunu da açıkça belirtelim ki, Sosyal medya mecralarında özellikle çocuklarını yanlarına alarak şuursuz bir şekilde bu kategorideki ürünlerin reklamlarını yapan sosyal medya hesaplarını yetkili mecralara bu hukuki dayanakla tek tek şikayet edeceğiz.


🔸Sizler çok iyi bilmektesiniz ki, biz; üç beş kuruş kazanacaklar diye, çocuklarının önüne Kırmızı kategori ürünleri koyup binlerce takipçisini etkilemeye çalışan, sonra da bu ürünleri çocuklarına yedirmeyen annelere karşı zaten bu mücadeleyi çoktan vermeye başlamıştık. Fakat artık çok iyi biliyoruz ki, hukuki bir dayanağımız mevcuttur. RTÜK en kısa sürede bu tarz kişi ve hesaplara da gereken yaptırımı uygulayacak yetkiyi almalıdır. #NeYediğiniziBilin

📌Not: Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve RTÜK tarafından Yönetmelik eki olarak yayınlanan listenin tam haline buradan ulaşabilirsiniz.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri