Özel Araştırma

Kırmızı Kategori ürünlerden Çizgi Filmler Ne zaman kalkacak?


Çizgi filmlerde Kırmızı Kategori ürün reklamları 10 Nisan’dan itibaren artık yasaklandı! Peki mücadelemiz bitti mi? Hayır. Önemli bir adım attık fakat hala önümüzde Kızgın Kuşlar, Arabalar, Elsa’lar, Anna’lar, Filler, Tavşanlar ve Ayılar var… Çocuklarımız ortalama 15 ila 35 gr. Şeker içeren Meyve Suları ve –sözde – meyveli Sütlerle değil… Bunların üzerindeki Çizgi film karakterleriyle kandırılıyorlar. Markette reyonlara göz atın. Hangi sade sütün üzerinde bir Çizgi film karakteri görebileceksiniz? Hiç. Peki bu kötülüğü çocuklarımıza yapmaya kimin hakkı var? Kimsenin. Buna en başta da anneler, babalar, halalar, teyzeler, anneanneler, babaanneler olarak biz göz yummamalıyız.

🔸3 yaşındaki sağlıklı bir çocuğun kabul edilen günlük kalori ihtiyacı 1000 kcal’dir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bunun en fazla %5’i İlave Şekerden gelmelidir. Bu oran %10’u ise geçmemelidir! Bu hesabı birlikte yapalım. 1000 kcal’nin %5’i 50 kcal’dir. Yani 3 yaşında bir çocuk, günde ancak 50 kcal enerjiyi İlave şekerden almalıdır. Peki bu enerji kaç gram İlave şekere denk gelir? Hemen söyleyelim; 12,5 gr. Bu oran maksimum %10 olabilir demiştik yani günde 25 gr. İlave şeker demektir. Yanlış anlamayın; bu Dünya Sağlık Örgütü’nün “geçilmemesi” önerisinde bulunduğu en yüksek orandır. Peki ne oldu? Tek bir – sözde meyveli – sütte çocuğumuz bunun çok daha fazlasını aldı. Günün geri kalanında ne yapacak? Evet… Gereğinden fazla ve sağlıksız bir şekilde ilave şeker tüketmeye devam edecek. Eğer dikkat etmezsek tabii ki.
🔸Bu oranın 9 yaş çocuklarda da çok farklı olmadığını belirtelim. Öyle ki, kabullere göre ortalama 1600 kcal enerji ihtiyacı olduğu düşünüldüğüne, 9 yaşındaki bir kız çocuğunun günlük maksimum 160 kcal enerjiyi İlave Şekerden alması önerilmektedir. Bu da 40 gr. İlave Şeker demektir. Yine üzerinde çizgi film karakteri olan tek bir meyve suyunu bile içtiğinde bu çocuk günlük İlave şeker limitini çoktan doldurmuş olacaktır. Eğer çocuklarımızla sağlıklı bir hayat yaşamak istiyorsak; Çizgi filmlerin renkli dünyasından bir an önce sıyrılıp; çocuklarımızın Ne Yediğini Bilmemiz gerekiyor! #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri