Krakerler

Ülker Flipz Party Mix


Geçtiğimiz hafta yaptığımız anket çalışmalarında Ülker’in Türkiye’de ilk kez piyasaya çıkarttığı ve geçmişte Amerikalı De’Mets Candy markası olan Flipz krakerini ele almıştık. Ürünün arkasında Besin Değerleri tablosu olup olmadığını sormuştuk. Aslında bu soruyu sormamızın başka bir önemi vardı. Biliyorduk ki, Ülker diyet ve çocuk ürünleri haricinde hiçbir ürününe Besin Değeleri tablosuna yer vermiyordu. Biz bu alışkanlığın – ya da marka politikasının diyelim – bu yeni üründe değişip değişmediği konusunda tahminlerinizi merak etmiştik. Bu anketin bir diğer sebebi ise, bundan aylar önce Ülker ürünlerinde Besin Değerleri’nin olmadığına ilişkin yaptığımız paylaşımların ardından aldığımız bir “İlgilenme” sözüydü. Bu sözün sonrasında en azından Ülker’in yeni çıkan ürünlerinde bu tabloyu görmeyi ümit ederdik.

Sonuç olarak; Ülker Flipz yeni çıkan diğer birkaç çeşit ile birlikte Besin Değeri tablosu taşımamaktadır. Var oyu kullananların “Genel bir kanaat” olarak veya “Talepkar bir tutumla” bu oyları kullandığını tahmin ediyoruz. Yaptığımız paylaşımlar sonrasında firma bu ürünlere ait tabloları tarafımıza gönderdi. Biz de sizlere yayınlayacağız.

Gelelim ürüne; Flipz üç farklı çeşitte piyasaya sürülmüş durumda; Party Mix, Keyif Mix ve Original Mix. Her ürün 65 gr.’lık küçük ve 120 gr.’lık büyük paketlerde satılıyor. İlk olarak Party Mix çeşidine bakıyoruz; Ürünün tek bir küçük paketine 287,8 kcal enerji bulunuyor. Tek bir paket 12,2 gr. Şeker içermektedir Yani bu krakerleri tükettiğinizde aynı zamana 6 tane küp şeker tüketmiş oluyorsunuz. Üründeki Şeker kaynakları; Sofra şekeri ve Glikoz şurubu’dur. İçerik sıralamasından anladığımız kadarıyla Glikoz şurubu üründe %2’den daha az miktarda yer almaktadır. Ürüne Yağ olarak Palm ve Palm Çekirdeği yağı kullanıldığını görüyoruz. Bu haliyle üründeki Doymuş yağ oranının yüksekliği dikkat çekiyor. Öyle ki, ürünün tek küçük paketine bulunan 9,6 gr. Yağın 6,2 gr.’ı Doymuş yağ’dır. Bu da üründeki yağın %64’ünün Doymuş yağ olduğunu göstermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎Ülker Flipz Party Mix İçindekiler; Buğday unu, Şeker, Bitkisel yağlar (Palm, Palm çekirdeği), Tahıl Gevreği (%5,3) [Tahıl Unları (%56) [Buğday unu, Mısır unu, Pirinç unu), Şeker, Sütlü Çikolata, Bitkisel yağ (Palm), Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Yağı azaltılmış Kakao tozu, Tuz, Aroma verici), Tam yağlı süttozu, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Tuz (%2,4), Modifiye Nişasta, Aroma vericiler, Peyniraltı suyu tozu, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Difosfatlar), Glikoz şurubu, Mısır Nişastası, Yağsız süt tozu, Emülgatörler (Soya Lesitini, Amonyum Fosfatitler, Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin mono ve diasetil tartarik asit esterleri, poligliserol polirisinoleat), Arpa maltı ekstraktı, Parlatıcı (Gam Arabik), Renklendirici (Sade Karamel)
🔎Ülker Flipz Besin Değerleri
👉Enerji 287,85 kcal
👉Şeker 12,2 gr.
👉Yağ 9,6 gr.
👉Protein 6,9 gr.
👉Tuz 1 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri 1 adet küçük boy (65 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri