E kodlar

“E…” Katkı Maddeleri Kodlarıyla ilgili Önemli Açıklama


E kodu uygulaması Avrupa Birliği’nin başlattığı bir uygulama olup, Gıdalardaki Katkı maddelerinin tanımlanması için kullanılmaktadır. E ile başlayan kodlar gizli içerikler olmamakla birlikte, aslında birçoğunu açık adıyla etiketlerde gördüğümüz ve bazılarını iyi bildiğimiz katkı maddelerini ifade etmektedir. E kodlarının tanımladığı katkı maddesi listesi; E100’den başlayarak E1520’ye kadar uzanan geniş bir listedir. Bugünlerde bize de çokça gelen bir gönderide sanki yeni bir kodlama yöntemi veya yeni ortaya çıkmış tamamıyla sağlığa zararlı içeriklerin kodları gibi algılansa da durum çok farklıdır.

🔸Öncelikle E kodlarındaki “E” harfi; European ifadesini temsil eder. E kodu alan tüm katkı maddeleri Efsa yani Avrupa Birliği Gıda Güvenliği kurumu tarafından incelenmiş ve onaylanmış maddeleri temsil eder. Fakat unutulmamalıdır ki, E kodunu alan maddeler katkı maddeleridir ve çoğu sentetiktir. Birçoğunun Helal olma durumu ve sağlığa zararları tartışılmaktadır. Bunun yanısıra E kodunun tüketicinin bilinçlendirilmesine bir perde olduğu kanaatindeyiz. E kodu, aslında açıkça bilinmesi ve okunması gereken kodları deyim yerindeyse; Gizlemektedir.
🔸Buna karşılık olarak Türk Gıda Kodeksi ilgili mevzuatlarında Türkiye’deki tüm ürünlerde E kodlarıyla birlikte açık isimlerin de yazılması zorunluluğu vardır. Örneğin; E250 kodu yazılı olan bir sosis etiketinde hemen yanında Sodyum Nitrit ifadesi de mutlaka bulunmalıdır. Sadece E250 kodunu işleyen bir firma tüketiciyi eksik bilgilendirmektedir. Bunun yanısıra, etikette katkı maddesinin ismi açıkça belirtiliyorsa; E kodunun işlenmesi mevzuata göre zorunlu değildir.
🔸Bu haliyle E kodlama listesinin sınıflandırmasından da bahsedelim. Her E kodu belli bir sınıflandırmada yer almaktadır. Renklendiriciler ayrı bir sınıf, Koruyucular ayrı bir sınıftır. Bu sınıfları sizlere genel olarak aktardıktan sonra; bu listedeki önemli katkı maddelerini ayrıca mercek altına alacağız🔎 #NeYediğiniziBilin

👉E100-E181; Renklendiriciler,
👉E200-E290; Koruyucular,
👉E296-E385; Asitlik Düzenleyiciler,
👉E400-E495; Emülgatörler ve Stabilizörler,
👉E500-E585; İncelticiler,
👉E620-E640; Lezzet Arttırıcılar,
👉E900-E1520;Tatlandırıcılar ifade etmektedir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri