Çay Kahve

Starbucks Caffé Latte


Dün akşam Dünya Turu kapsamında yayınladığımız Starbucks Caffé Latte’nin şimdi içeriğine bakacağız. Gördüğünüz ürün Starbucks markasıyla marketlerde yaygınlaşmaya başlayan bir Soğuk kahve. Starbucks Caffé Latte ürünü Türkiye dışında dünyanın birçok ülkesinde de şu anda satışta olan bir üründür. Menşei: Danimarka’dır. Ürün Danimarka’nın önde gelen süt üreticilerinden Arla Foods tarafından üretilerek Türkiye’ye ithal edilmektedir.

🔸Dün markette rastladığımız ürünün etiketinden İçindekiler ve Besin Değerleri bilgilerine ulaşabiliyoruz. Bu açıdan bir sıkıntı yok. Bu haliyle, üründe %75 oranında Yağlı süt ve %20 oranında Starbucks Arabica Kahve bulunduğunu anlıyoruz. Burada ilginç bir detaydan bahsedelim; %20 oranındaki Kahve, bildiğimiz granül kahve değildir. Su ve kahve ekstratını ifade etmektedir. Yani sulandırılmış kahve diyebiliriz. Hatta %20’lik oran içindeki su oranı kahve oranından daha fazladır. Bu haliyle %20’lik oranın en az %11’i sudur. Yani üründeki kahve oranı en fazla %9’dur. O zaman şöyle toparlayalım; gördüğünüz ürün; %75 oranında Süt, %11 oranında su ve %9 oranında Arabica cinsi Kahve içermektedir.
🔸Peki geri kalan %5’lik oranda neler var? Belirtilmemiş olsa da içerik sıralamasından çıkarım yaparak %5’in tamamının İlave şeker olduğunu söyleyebiliriz. Bu haliyle üründe %1’den de az miktarda Doğal Kahve aroma vericisi, Asitlik Düzenleyici, Stabilizörler ve Emülgatörler bulunmaktadır.
🔸Burada bir hususa daha dikkat çekeceğiz. Ürünün içeriğinde Emülgatör olarak çokça rastladığımız ve daha önce de özellikle yurt dışında yaşayan takipçilerimiz için dikkat çektiğimiz önemli bir madde var; Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri. Bu madde dünyada çoğunlukla hayvansal olarak Domuzdan elde edilen bir maddedir. Fakat özellikle dünya çapında üretim yapan firmalar bu yağ asitlerini bitkisel kaynaklı olarak Soya’dan elde ederek kullanmayı tercih etmektedir. Bu haliyle etikette bu maddenin Bitkisel kaynaklı olduğuna ilişkin hiçbir ifade bulunmamaktadır. Bunun yanısıra etikette bulunmasını beklediğimiz, “Domuz ve domuzdan elde edilmiş herhangi bir katkı bulunmamaktadır.” yazısı da etikette yoktur. Bir sonraki paylaşımda ürünü incelemeye devam edeceğiz.

🔎İçindekiler; %3,1 Yağlı süt (%75), Starbucks Arabica Kahve (%20) [Su, Kahve Ekstraktı], Şeker, Doğal Aroma Verici (Kahve), Asitlik Düzenleyici (Potasyum Karbonatlar), Stabilizörler (Karragenan, Guargam), Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri)
🔎Starbucks Caffé Latte Besin Değerleri
👉Enerji 156,2 kcal
👉Doğal süt şekeri 7,9 gr.
👉İlave Şeker 11 gr.
👉Yağ 5,7 gr.
👉Protein 6,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri 220 ml. Tek kutu ürün için verilmiştir.



Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri