E kodlar

#E471 Mono ve Gliserit Yağ Asitleri


Dün yaptığımız Starbucks paylaşımı sonrasında Mono ve Digliserit yağ asitleri hakkında çokça soru geldi. Özellikle yurtdışında yaşayan takipçilerimiz E471 olarak da bilinen bu katkı maddesiyle ilgili domuz veya domuzdan elde edilmiş katkı olma ihtimalleri üzerine sorular sordular.

🔸Mono ve Digliserit yağ asitleri Emülgatörler sınıfında yer almaktadır. Emülgatör; su ve yağ gibi normalde birbiriyle karışmayan bileşenlerin karışmasını sağlamak için kullanılan katkı maddelerine verilen genel isimdir. Yağların gliserin ile oluşturdukları esterlere de; Gliserit adı verilir. Mono ve Digliserit yağ asitleri de gıdalarda yaygın olarak kullanılan Emülgatörlerden biridir. Hayvansal kaynaklı olarak İnek ya da domuzdan elde edilebildiği gibi, Bitkisel kaynaklı olarak da başlıca soyadan üretilebilmektedir. Dolayısıyla; bu katkı maddelerinin Hayvansal değil Bitkisel içerikli olduğunu anlamak üzere İçerikte E471 veya Mono ve Digliserit yağ asitleri ifadesinde “Bitkisel” uyarısını görmek gerekir. Bunun yanısıra etikette “Domuz ya da domuzdan elde edilmiş katkı maddesi içermez” ifadesi de bulunabilir. Bunların her ikisi de yoksa; o üründe kullanılan E471 yani Mono ve Digliserit yağ asitlerinin domuzdan elde edilebilme ihtimalini düşünebilirsiniz.

🔸Mono ve Digliserit yağ asitleri, gliserol ile birlikte ilk kez 1893’te üretilmiştir. Bu maddenin Gıda Emülgatörü olarak ilk ticari kullanımı ise 1929’da A.B.D.’de gerçekleşmiştir. Bugün gelinen noktada; Mono ve Digliserit yağ asiterlnini Aşırı kilo, Obezite, Şeker hastalığı, Kalp Damar Hastalığı ve Kanser gibi kronik hastalıklar için önemli risk faktörlerinden biri olduğu bilimsel araştırmalarda yer alır.

🔸Bu haliyle, Emülgatör olarak kullanımları binde 3 ila 5 oranında olsa da; kullanıldığı ürünlerdeki etkisi çok büyük olmaktadır. Emülgatörler; bugün özellikle hazır gıda Endüstrisinde önemli bir yere sahiptir. Son 50 yılda hayatımıza giren, son 15-20 yılda ise kullanımı üst seviyeye çıkan bu katkı maddesi, ekmekler de dahil olmak üzere birçok gıdada karşımıza çıkmaktadır. Bu haliyle; kaynağının teyit edilmesi dini hassasiyetler açısından önem taşırken, tüketimini minimize etmek de sağlığımız açısından önemlidir. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri