Özel Araştırma

Starbucks ve Kanser Gerçeği; Bir markayı kötülemek ve popüler haber yapmak adına haksız yere kahve kötüleniyor.


Son günlerde birçok haber sitesinde gördüğümüz ve bize de sizler tarafından çokça sorulan bir konuya kendi araştırmalarımız sonrasında değinmek istedik. Biliyorsunuz, #GıdaDedektifi olarak hiçbir zaman salt gazete ya da ajans haberlerini buraya eklemek suretiyle sizlere sunmadık. Mutlaka kendi araştırmalarımızı ve incelemelerimizi de yapıp tarafsız ve bağımsız derlemeler aktarmaya çalışıyoruz. Bu konuyu da günlerdir okuyor, inceliyor ve araştırıyoruz. Ortaya çıkan sonuç yine bizi şaşırtmadı. Haberler abartılı ve marka popülerliği üzerinden tüm dünyaya eksik ve yanlış bilgilendirmeler şeklinde yayılıyor.

🔸Öyle ki, yaptığımız incelemeler sonrasında Starbucks ve Kanser ilişkili haberlerin aslında gerçeği yansıtmakla birlikte eksik bilgiler ve yönlendirmeler içerdiğini gördük. Bu yanlış yönlendirmeler sonucunda söz konusu markanın haricinde, kahve gibi önemli bir içecek de kanser sebebi olarak lekelenmektedir. Kaldı ki, söz konusu karar tek bir marka özelinde verilmemekle birlikte sadece belirli sıcaklık üzerinde pişirilen kahveler için geçerlidir. Daha da önemlisi; kahveden çok daha yüksek düzeyde Akrilamid kaynağı olan ve kızartılan gıdalara haberlerde hiç değinilmemiştir.
🔸Öncelikle karara bakalım. Habere konu karar A.B.D.’nin Kaliforniya eyaletinde bir yerel mahkeme tarafından alınıyor. Kaliforniya merkezli Toksik Maddeler Eğitim ve Araştırma Konseyi’nin girişimiyle açılan davanın sonucunda mahkeme; yüksek ısıda pişirilen kahvelerin çekirdeklerinde oluşan Akrilamid maddesini gerekçe göstererek; “Kanser uyarısı” koymasına hükmediyor. Bu hükmün sadece Kaliforniya eyaletinde bulunan kahve zincirlerini etkilediğini belirtelim. Kararın temelindeki gerekçe olan Akrimalid maddesinin kahvedeki miktarları ise raporlarda yer almıyor.
Fakat yerel bir mahkeme kararı şu anda global ölçekte neredeyse tüm medya organlarında yankı buldu. Öyle ki, bahsi geçen Akrilamid maddesi toksik ve kanserojen olduğu kanıtlanmış bir maddedir. Fakat bu maddenin kahve çekirdeklerinden daha çok oluştuğu birçok farklı gıda maddesi vardır. Öyle ki, Akrilamid maddesi karbonhidrattan zengin besinlerin ısıtılması sonucunda yüksek oranda ortaya çıkan bir maddedir. Bu haliyle yapılan haberlerin gerçeği yansıtmakla birlikte, sadece kahvede ortaya çıkan bir madde olarak lanse edilmesi ve kahvenin direk olarak kanser sebebi gibi gösterilmesi kabul edilebilir değildir.
🔸Bunun yanısıra ortaya çıkan global ölçekteki tüm haberlerin tek bir ağızdan bir markayı öne çıkarmasının haberin popülerliğini arttırdığını, tüketiciye eksik bilgi verildiğini ve bunun yanısıra kahve gibi çok önemli bir içeceğin de isminin bu haberlerle haksız şekilde lekelendiğini düşünmekteyiz. Bu düşüncelerimizi hangi bilimsel temellere dayandırdığımızı ise akademik ve bilimsel kanıtlarıyla bu akşam yapacağımız paylaşımla sizlere aktaracağız. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri