Gündem Özel

Soğuk Zincir kuralına ilişkin Önemli Açıklama


Geçtiğimiz hafta başlattığımız #SizdenGelenler etiketi kapsamında Gıda Dedektifi web sitesinden ve Instagram üzerinden gönderdiğiniz yüzlerce mesaj için Teşekkür ederiz😌 Gelen fotoğrafların çoğunluğu süt ürünlerini kapsamaktadır. Bu süreçte sizlerden geldiği haliyle, isminiz gizli kalmak kaydıyla; market veya üretici firmalara gönderdiğimiz bilgi ve fotoğraflara karşılık olarak; firmaların hızlı dönüşleri ve çözüm odaklı işbirliğine tanık oluyoruz.

🔸İlk olarak çokça gönderilen ve artık onlarca örneği elimizde olan Yoğurtlar, Peynirler ve Günlük sütlerden bahsedelim. Yoğurtlar, üretim aşamasından son tüketiciye yani bizlere ulaşana kadar kesinlikle Soğuk Zincirde tutulması gereken ürünlerin başında gelmektedir. Yani yoğurtların fabrikadan markete ulaşma sürecinde ve markette muhafazası süresi boyunca kesinlikle +4 ila +8 derece sıcaklıkta tutulması zorunluluğu vardır. Bu konuda, üretici firmaların Soğuk zincir konusundaki hassasiyetlerini gelen cevaplar çerçevesinde bizzat gördük. Fakat marketlerin neredeyse çoğunluğunda Yoğurt, peynir veya işlenmiş etlerin kasa önlerinde, kasalarda veya soğutulmayan reyonlarda sergilendiğini görüyoruz. Burada tabii ki sorumluluk Markette olmakla birlikte, marketi uyaracak ilk mecra biz tüketiciler ve hemen akabinde de ürünü bozulduğu takdirde İade alması gereken yani bundan zarar görecek olan firmalardır. Biz bu aşamada gerek marketlere gerekse firmalara uyarılarınızı iletiyoruz. Sizler de marketlerde gördüğünüz bu ve benzeri durumları bizlerle paylaştığınız takdirde ilgili market ya da üretici firmalara durumu ileteceğiz. Firmalardan gelen cevapları web sitemizde yayınlıyoruz.

🔸Bunun yanısıra, çokça sorulan ve gönderdiğiniz UHT sütlerle ilgili bilgiyi paylaşalım, UHT sütler 130 ila 150 C gibi yüksek sıcaklıklarda mikroorganizmalarından arındırılmış haliyle özel ambalajlarda paketlenmiş sütlerdir. Kısacası, bu haliyle Son Kullanma süresi 2 ila 6 ay arasında değişen bu sütlerde bu süreçte mikroorganizma ortaya çıkması beklenmez. Bu da sütlerin soğuk zincirde tutulması zorunluluğu doğurmaz. Fakat, bu sütler açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında tutulmalı ve en geç 2 gün içinde tüketilmelidir. #NeYediğiniziBiLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri