Gündem Özel

Bugünden itibaren Çocuk programlarında Kırmızı Kategori ürün reklamı yasak!


Bugün 10 Nisan! 27 Mart itibariyle yürürlüğe giren Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında bugünden itibaren Çocuk programlarının başında, ortasında ve sonunda Sağlık Bakanlığı tarafından “Kırmızı kategori” olarak belirlenen ürünlerin reklamlarının yayınlanması yasaklandı. Bu aynı zamanda Çocuk programları temalı Çocuk kanallarında bu reklamların hiçbir saatte yayınlanmayacağı anlamına gelmektedir.

🔸Bu karar kapsamında bundan böyle RTÜK bu yayınları yapan kanallar ve firmalar hakkında yaptırımlar uygulama yetkisine sahiptir. Bu karar maalesef ki, sosyal medyada yapılan anlaşmalı reklamları kapsamamaktadır. Üç beş kuruş uğruna ebeveynleri tarafından önüne ürün konulan çocukların, reklam kampanyalarına alet edilmesini yürürlükteki mevzuatlar kapsamında henüz sadece izlemekle yetiniyoruz. Bu konuda biz tamamıyla farkındalık ve kamuoyu oluşturmak adına bugünden itibaren sessiz kalmayacağımızı belirtelim.
🔸Sosyal medya üzerinden gördüğümüz ve sizlerin de bizlere ileteceği bu ve benzeri nitelikteki reklam kampanyalarını ilgili yönetmelik ve Sağlık Bakanlığı’nın Kırmızı Kategori ürünlerini yayınladığı kararını gerekçe olarak ekte göstererek Bimer’e ve RTÜK’e şikayet edeceğimizi belirtelim. Yine bu reklamları yayınlayan hesaplar hakkında da, elde edilen gelirlerin vergi yönünden incelemesi amacıyla değerlendirmek üzere Maliye Bakanlığı’na da şikayette bulunacağımızı alenen ilan edelim.


🔸Gelelim madalyonun diğer yüzüne… Bu kampanyalara alet edilen biricik çocuklarımıza. Henüz birkaç ay önce sessiz kalamadığımız fakat birilerinin çokça reklamını yaptığı bir kampanyayı#Kandıramazsınız etiketiyle gündeme taşımıştık. Birçok ünlü isim “Onsuz kahvaltı yapamıyorum” diyerek çocuklarını da bu gerçekçi olmayan kampanyaya alet etmişti. Bu vesileyle yüzlerce aileyi etkilemiş ve görevlerini yerine getirmişlerdi. Maalesef ki, anneler babalar bu kampanyaya dahil olmak ve birkaç kutu hediye kazanmak uğruna yüzlerce fotoğraf göndermişlerdi. Ne oldu biliyor musunuz? Ünlü hesaplar o paylaşımları çoktan kaldırdılar. Sadece ve sadece sizlerin, bizlerin çocuklarının fotoğrafları orada kaldı. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri