Çikolata ve Gofret

Buono Nuts Bar


Bundan birkaç hafta önce Centro marka Gofret üzerinde yer alan Fındık oranıyla ilgili bir paylaşım yapmıştık. Ürün üzerinde Kremada %27 Fındık ifadesi vardı ve #AmanDikkat etiketiyle bu yanıltıcı ifadeye dikkat çekmiştik. Öyle ki, aslında gofretin tamamı düşünüldüğünde Fındık oranı %11’e takabül ediyordu. Bu haliyle, zaten piyasadaki diğer ürünlere göre yüksek orandaki Fındık oranının neden Kremadaki oranı verilerek tüketici yanıltılır buna anlam verememiştik. Bu paylaşım üzerinden BİM marketlere özellikle olumsuz paylaşımlar yaptığımızı ima eden bazı yorumlar almıştık. Fakat bu yorumlara rağmen biz tarafsız ve bağımsız paylaşımlarımıza devam ettik ve ediyoruz.

🔸Şimdi yine BİM markette satılan Buono marka Çikolatada yazan ibareyle ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Etiket konusunda yanlış uygulamalar kadar, doğru uygulamaları da sizlere sunma gayretindeyiz. Benzer bir şekilde, Bim markette satılan Buono marka Çikolata üzerinde %21 Fındıklı ifadesi dikkat çekiyor. Fakat bu sefer görüyoruz ki, bu ifade tam olması gerektiği gibi ve doğru şekliyle tüketiciye yansıtılmaktadır.
🔸Öyle ki, Nuts Bar Çikolatalı Fındıklı Barda %70 Fındık Dolgusu içinde %30 oranında Fındık bulunmaktadır. Bu da tüm çikolata içindeki Fındık oranını %21 olduğunu göstermektedir. Bu haliyle, önceki paylaşımdaki gibi bu üründe; “Dolguda %30 Fındık” gibi yanıltıcı bir ifade kullanılmamış olup, olması gerektiği haliyle Fındık oranı hesaplanmış ve tüketici doğru bilgilendirilmiştir.
🔸#BlogÖzel* Bu vesileyle ürüne bir göz atalım. Ürünün içeriğine baktığımızda %70 oranında Fındıklı Dolgu ve %30 oranında Sütlü Çikolata bulunmaktadır. Fındık Dolgusu’nda Fındıktan daha çok oranda İlave şeker olduğunu görüyoruz. Bu haliyle Şeker oranı %21’den daha fazladır! Besin Değerleri tablosuna baktığımızda 100 gr.’da 49,3 gr. Karbonhidrat olduğunu fakat Şeker miktarının ayrıca paylaşılmadığını görüyoruz. Fakat biz Sütlü Çikolata’daki şeker de hesaba katıldığında 100 gr.’da yaklaşık 30 gr. İlave Şeker olduğunu söyleyebiliriz. Bu da tek pakette ortalama 12 gr. İlave Şeker yani yaklaşık 6 tane küp şeker olduğunu gösterir.
🔸Üründe buna ilave olarak Palm yağının Tam Hidrojenize halde kullanıldığını görüyoruz. Yani kısacası Fındık Dolgusunda margarin var diyebiliriz. Çikolatadaki Kakao yağı da eklendiğinde ürünün 100 gr.’da 38,1 gr. Yağ içerdiğini anlıyoruz. Bu da tek pakette 15,24 gr. demektir. Çoğunluğunun Margarin formundaki Palm yağı olduğunu belirtelim.
🔸Üründe bunun haricinde gerek Fındık Dolgusunda gerekse Sütlü Çikolatada Emülgatör olarak Soya Lesitini kullanıldığını görüyoruz. İlave olarak Fındık aroma vericisi ve Vanilin aroma vericisi kullanılmıştır. Bu haliyle ürünün tek paketi 228,8 kcal enerji içermektedir.
🔸#NeredenBuEnerji diye baktığımızdaysa ürünün tek paketinden gelen enerjinin %60’ının Yağdan geldiğini görüyoruz. Bu haliyle yağdan alınan enerji miktarı 137 kcal’dir. Bunun yanısıra Karbonhidrattan gelen enerji %34 oranında olup, tek pakette 78 kcal’dir. Kalan %6’lık enerji ise Proteinden gelmekte olup, 12,6 kcal enerjiye denk gelmektedir. Başka bir deyişle, bu çikolatayı tükettikten sonra akabinde 78 kcal enerji yakmazsanız, aldığınız İlave şeker temelli Karbonhidrat vücutta yanmayacak ve yağa dönüşecektir. Buna ek olarak, 137 kcal enerji daha yakmazsanız bu sefer aldığınız Margarin temelli yağ vücudunuzun damarlarında kalacak, karaciğer başta olmak üzere organlarınızın çeperlerinde depolanacaktır.

🔎İçindekiler; Fındık Dolgusu (%70) [Şeker, Fındık (%30), Tam Hidrojenize Bitkisel yağ (Palm), Peyniraltı suyu tozu, Kakao tozu, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici (Fındık)], Sütlü Çikolata (%30) [Şeker, Kakao yağı, Tam yağlı süt tozu, Kakao kitlesi, Yağsız süt tozu, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici (Vanilin)]
🔎Buono Nuts Bar Besin Değerleri
👉Enerji 228,8 kcal
👉Karbonhidrat 19,72 gr.
👉Yağ 15,24 gr.
👉Protein 3,16 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (40 gr.) ürün için verilmiştir.
* İncelemenin bu kısmı sadece #GıdaDedektifiBlog sayfasında yer almaktadır.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri