Gündem Özel

Tokat Öğrenci Yurdu Zehirlenmesiyle ilgili BİMER’den cevap geldi!


Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda Tokat Öğrenci Yurdu’nda meydana gelen Gıda Zehirlenmesi’ne ilişkin 3 Nisan’da Bimer’e bir Bilgi Edinme başvurusu yapmıştık. 300’den fazla öğrencinin zehirlendiği ve günlerce ambulanslarla hastaneye taşındığı olayla ilgili açıklanacağı söylenen fakat açıklanmayan yemek analizlerinin bilgilerini talep etmiştik.

🔸BİMER üzerinden Tokat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden bugün gelen cevap yazısına göre; 23.03.2018 tarihinde Alo 174 Gıda Hattı ve Tokat Karşıyaka Polis Amirliği’nin Savcılık talimatının bildirilmesi üzerine, söz konusu Tokat Kız Öğrenci Yurdu Yemekhane ve Kantininde denetim ve kontroller yapılmıştır. Zehirlenmein olduğu bir önceki günkü akşam yemeğinde çıkan ve işletme tarafından soğuk numune dolabında muhafaza edilen 18 çeşit yemekten numune alınmış ve analizleri yapılmak üzere Tokat İl Gıda Kontrol Laboratuvarı’na getirilmiştir. Numunelerin analizleri mümkün olan en kısa sürede tamamlanmış ve konu ile ilgili dosya tahkikatı yürüten Cumhuriyet Savcılığı’na iletilmek üzere İl Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir.
🔸Bu haliyle, olaydan sonraki hafta yapılan Basın Toplantısında halka duyurulduğu üzere, Çarşamba günü açıklayacağız denilen Analiz sonuçları açıklanmamıştır. Buna karşılık yaptığımız başvuruda da savcılık tahkikatı yürütüldüğü gerekçesiyle bu bilgiler tarafımıza da verilmemiştir. Bu süreçte Savcılık incelemesinin ardından söz konusu 18 adet yemekle ilgili analiz verilerinin ve Gıda Zehirlenmesinin sebebinin halka duyurulmasını beklemekteyiz. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri