Nereden Bu Enerji

Portakal’da Ne kadar Şeker var?


Meyve Şekeri olarak da bilinen Fruktoz’un Mısır şurubunda varlığından dolayı meyveler bile çeşitli kesimler tarafından tartışmaya açılmıştır. Fakat bilinenin aksine meyveler sadece Fruktoz içermezler. Çoğu meyve, doğal haliyle içerdikleri Fruktoz haricinde Glikoz ve Sakkaroz şekerlerini doğal olarak barındırırlar.

🔸Glikoz ve Fruktoz basit şekerlerdir. Yani vücutta hiçbir işlemden geçmeden direk olarak kana karışırlar. Bu haliyle, enzimatik yollarla üretilen Mısır şurubu ve türevleri yani serbest formda vücuda alındığında kan şekerini hızla yükseltir. Bu da hipertansiyondan diyabete kadar pek çok hastalığa zemin hazırlar. Bunun yanısıra, Sakkaroz ise Çift şeker olarak da bilinen bir disakkarittir. Eşit miktarda Glikoz ve Fruktoz’dan meydana gelir. Sakkarozun en bilinen hali, Şeker Pancarından elde edilen Sofra şekeri formudur. Fakat Sakkaroz sadece Şeker Pancarı’nda bulunmaz. Bazı meyvelerde de doğal olarak bulunmaktadır.
🔸Tüm bu karmaşık gibi görünen teknik bilgileri sizlere örnekleriyle anlatma gayretiyle, bundan böyle #NeredenBuEnerjietiketiyle meyvelerdeki Şeker miktarlarını sizlerle paylaşacağız. Bu paylaşımlarla; Meyvelerdeki tek şekerin Fruktoz olmadığını, doğal olarak bulunan Fruktozun Mısır şurubundaki fruktoz ile eşdeğer olmadığını ve yine meyvelerde bulunan tüm şeker türlerinin doğal olarak bulunduğunu göstereceğiz.
🔸İlk olarak Portakal’dan başlıyoruz. Portakal bilinenin aksine üç farklı şeker türünü son derece dengeli şekilde içeren ender meyvelerdendir. Bu haliyle tek bir portakaldan aldığınız şekerin %35’i Fruktoz iken, %32’si Glikoz ve %33’ü Sakkaroz’dur. Başka bir deyişle; tek bir portakal yediğinizde vücudunuza doğal yollardan 4 gr. yani yaklaşık 2 tane küp şeker kadar Sofra şekeri almaktasınız. Bu da “Ben Şekersiz yapamam” diyenler için doğal bir alternatif olabilmektedir. Bunun yanısıra, Sakkaroz haricinde Portakal içerdiği Glikoz ve Fruktoz da hesaba katıldığında tek bir adette toplam 12,46 gr. şeker içerdiğini ve buna karşılık 3,48 gr. Lif içerdiğini belirtelim.
🔎Portakal Besin ve Şeker Değerleri
👉Enerji 98 kcal
👉Sakkaroz 4,16 gr.
👉Glikoz 4 gr.
👉Fruktoz 4,3 gr.
👉Lif 3,48 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 adet Portakal için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri