Özel Araştırma

İçtiğiniz çayın Menşei’ni gerçekten biliyor musunuz?


Önceki gün İthal çaylarla ilgili bir anket paylaşmıştık. Yüksek bir çoğunluk “İthal Çay tüketmiyorum” cevabını vermişti. Bu kapsamda biz de marketlerdeki çayların Menşei’ne tek tek baktık ve “Acaba gerçekten İthal çay tüketmiyor muyuz?” sorusunun cevabını almaya çalıştık.

🔸İlk olarak Yerli çay örneklerinden başlayacağız. Yerli çay alırken etikette veya ambalajda hangi ifadelere dikkat etmek gerekiyor? Tabi bunu anlamak için öncelikle ambalajlardaki Menşei kısmına bakmak gerekiyor. Eğer firma yerli bir firmaysa ambalajlarında net olarak “Menşei: Türkiye” ifadesini görebiliyoruz. Bunun dışında, bazı markaların ürünlerinde; “Türk çayları ile Türkiye’de üretilmiştir.” ifadesine de rastlayabiliyoruz. Her iki ifade de aldığınız çayın %100 Türk çayı olduğunu gösterir.

🔸Gelelim İthal çaylara. İthal Çayların en dikkat çeken örneklerinden biri; Ahmad Tea London ifadesiyle satılan çaydır. Öyle ki, bu ürün tek bir ambalajda üç farklı ülkenin izlerini taşımaktadır. Ambalajda ilk dikkat çeken; Ahmad Tea markasıdır. Öyle ki, bu marka Birleşik Arap Emirliği’ne ait bir markadır. Fakat çayın Menşei BAE değildir. Bunun haricinde hemen markanın altındaki “London” yani Londra ve “English Breakfast” yani İngiliz Kahvaltısı ifadeleri dikkat çekmektedir. Fakat çayın Menşei: İngiltere de değildir. Tam olarak Menşei ülkeyi anlamak adına etikete çevirip baktığınızda; Hindistan ifadesini görmektesiniz. Bunun yanısıra, piyasada çoğunlukla Ceylon ya da Seylan adıyla; Sri Lanka menşeili İthal çaylar olduğunu görüyoruz.

🔸Ve gelelim en kritik meseleye; Harman. Yerli çay ve İthal çayları birbirinden ayırt etmek yukarıda anlattığımız kadar kolay. Fakat piyasada bir de Harman çaylar var. Yani yerli ve ithal çayların karışımları. Bu çaylarda ilk olarak ambalajda “Harman” ifadesini görmeniz gerekiyor. Eğer bu ifadeyi görüyorsanız anlayınız ki, bu çay İthal ve yerli çayların karışımıyla üretilmiştir. Buna en dikkat çekici örnek olarak; Lipton markasını gösterebiliriz. Öyle ki, Lipton Siyah İnci ve Yellow Label çayları harman çaya örnektir. Bunun yanısıra Lipton Doğu Karadeniz çaylarının da bazılarının İthal çay içerdiğini belirtelim #NeİçtiğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri