Gündem Özel

Yumurtalarda Takip kodu dönemi başlıyor!


Bugün 16 Nisan 2018. Yaklaşık 2 ay önce duyurduğumuz ve Dünyanın birçok kentinden bizleri izleyen takipçilerimiz tarafından ilgi gören Takip Kodu uygulaması yarından itibaren başlıyor. Başka bir deyişle, mevzuatın izin verdiği uyum süreci bugün itibariyle bitiyor. Yarından itibaren artık çarşıda, pazarda, markette kısacası hiçbir yerde etiketi ve Takip kodu olmayan yumurta görmeyeceğiz. Gördüğünüz etiketsiz ya da takip kodu olmayan yumurtalarla ilgili Alo 174’ü arayabilir ve firma hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

🔸Daha önce çokça belirttiğimiz gibi TR kodu başında yer alan 0,1,2,3 rakamları yumurtanın hangi yetiştirme metoduyla üretildiğini göstermektedir. Bu haliyle 0: Organik, 1:Serbest Gezen, 2: Kümeste, 3:Kafete yetiştiricilik metodlarını işaret etmektedir. TR sonrasında ise, 03 gibi rakamlar bu yumurtanın üretildiği işletmenin hangi ilde olduğunu göstermekedir. 03 ifadesi yani Afyon’un plaka kodu ile TR başındaki 0 veya 3 ifadesi karıştırılmaktadır. Yetiştiricilik metodunun mutlak surette TR’den önce yazıldığını hatırlatalım.
🔸Bu bilgilere ek olarak, özellikle #GıdaŞikayetleri etiketiyle sizden gelen yumurta fotoğraflarına bir açıklık getirmek istiyoruz. 1 ayı aşkın süredir sizlerden yüzlerce şikayet aldık. Bunlardan birçoğu Süt ürünlerinin marketlerde soğuk zincir dışında tutulmasına ilişkin iken, birçoğu da yumurtaların soğuk zincir dışında tutulmasıyla ilgiliydi. Bu konuda sizlere mevzuat hükümlerini açıklamak istiyoruz.
🔸Öyle ki, Yumurta Tebliği’nin “Taşıma, Depolama, Muhafaza ve Satış” başlıklı 13. Maddesi’nin (c) bendinde şu ifade yer almaktadır; “Yumurtalama tarihinden sonraki 18’inci güne kadar yumurtanın soğutulması zorunlu değildir. Ancak 18’inci ünden itibaren +5 ile +8 C arasında muhafaza edilmelidir.” Yani başka bir deyişle, yumurtalar, yumurtlama tarihinden 18’inci günü geçmemesi koşuluyla soğuk zincir dışında yani buzdolabı dışındaki Raflarda veya özel reyonlarda satılabilmektedir. Bu haliyle, bu şekilde satılan ürünlerden Yumurtlama tarihini 18 günden fazla geçmiş örnekler için Soğuk Zincir uygulaması zorunludur.

🔸Süt ürünleri ve yumurta gibi hassas gıdalara sağlıklı şekilde ulaşabilmek adına özellikle marketlerdeki soğuk zincir kuralı uygulamalarına dikkat etmemizin önemini bir kez daha hatırlatalım. #NeYediğiniziBilinLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri