Gündem Özel

Yıl 1955. Gazozun sağlıklı bir içecek olarak reklamının yapıldığı yıllar…


Gördüğünüz bu fotoğraf 1955 yılında A.B.D.’de yayınlanmış bir gazete reklamıdır. Gerçektir.

🔸Reklamda gazoz içirilen bir bebek görülmekte olup, “Neden en genç müşterilere sahibiz?” başlığı altında işin sırrı açıklanmaktadır. “Gördüğünüz bu 11 aylık adam – ki en genç müşterimiz değildir.” İfadeleriyle 11 aylık ve daha da küçük bebeklerin gazoz içmesinin yararları şu cümlelerle sıralanmıştır; “Seven Up; öyle saf, öyle sağlıklıdır ki, gönlünüz rahat şekilde onu bebeklerinize verebilirsiniz.” Ardından da; “Seven up şişesinin arkasına bakınız. İçindekileri liste halinde görebileceksiniz. Normalde gazlı içeceklerde bunu yayınlamamız zorunlu değildir. Fakat ürünümüzle gurur duyuyoruz ve bunu yaparak sizi memnun ettiğimizi biliyoruz.” Deniliyor.
🔸Bu çarpıcı ifadelerden sonra daha da çarpıcı olan kısma geliyoruz… Reklam metni; “Bu arada; çocuğunuz yürümeye başladığında Süt içmeye ikna etmek için, sütüne Seven up eklemeyi deneyebilirsiniz!” şeklinde devam ediyor… Reklam metni; şu akıl almaz cümleler ile son buluyor; “Süte Seven up katmak sağlıklı bir kombinasyondur! Ve işe yarar! Bu şekilde Seven up artık sizin ailenizin içeceğidir! Siz onu… O da sizi seviyor!”
🔸Geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız “Bir Bilene Sorun” paylaşımında 1966 yılında geçiyordu. Bu fotoğraf ise 1955 tarihli gazeteden. Baktığınızda bu akımın ABD’den Türkiye’ye gelmesi 10 yıl sürmüş. O çağda ABD’de doğan çocuklar şu anda 60’lı yaşlarında. ABD sağlık sistemi çökmüş durumda. Hükümetler sağlık reformları yapıyorlar fakat işin içinden çıkamıyorlar. Bu “akıl tutulması”nın etkileri son 15-20 yıldır Obezite, Diyabet ve Kalp rahatsızlıklarının artışıyla artık net olarak hissediliyor. Ve etkileri gittikçe de artacağa benziyor.
🔸Kısacası; 50 yıl önce normal olarak görülen birçok şeye inanamıyoruz. Bazıları gerçek bile olmayacak kadar absürd ifadelerle o zamanlar gerçekten çocuklar gazozlarla, kolalarla, şekerlerle beslenmiştir. Bugün ise yapılmak istenen de bundan çok farklı değildir. Sadece gıda endüstrisi şekil değiştirmektedir. 50 yıla gerek bile kalmadan 5-10 yıl sonra bugüne baktığımızda acaba hangi kabullerimize “İnanılır gibi değil” diyeceğiz? #NeYediğiniziBilin #tbtLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri