Gündem Özel

Bu ürün, 23 Nisan vesilesiyle marketlerde İndirimli olarak satılan bir Sakızdır.


Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle en büyük market zincirlerinden birine yarı fiyatına getirilen Sakızlardan birini görüyorsunuz. Bugün bu sakızların genel olarak içeriğinden, içerdiği renklendiricilerin çocuklara etkilerinden ve Şeker oranından bahsedeceğiz.

🔸İlk olarak sakızın içeriğine bakıyoruz; Üründe Şeker kaynağı olarak Sofra şekeri, Glikoz şurubu ve Dekstroz yani sentetik Glikoz bulunuyor. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 66 gr. Şeker içerdiğini görüyoruz. Dikkat; bu orana Glikoz şurubu ve Dekstroz dahil değil. Evet. Artık firmalar Glikoz şurubu ve Dekstroz oranlarına Şeker adı altında yer vermiyorlar. Bu da ortalama 5 gr. ağırlığa sahip tek bir top sakızda 3,3 gr. İlave sofra şekerinin yanısıra 1,25 gr. Glikoz şurubu ve Dekstroz bulunması demektir. Yani bu ne demektir? Tek bir top sakızda tam 4,55 gr. İlave şeker vardır demektir. Bu oran toplamda 2 tane küp şekerden biraz daha fazladır!
🔸Bu madalyonun bir yüzü. Diğer yüzünde ise ürünün içeriğindeki Parlatıcılar ve Renklendiriciler var. Öyle ki, bu üründe birbirinden tartışmalı 6 farklı Renklendirici mevcuttur. Bunlar; Titanyum Dioksit, Tartrazin, Allura Red, Brillant Blue, Sunset Yellow ve Karmosin isimli Renklendiricilerdir. Bunlardan E102 ile bilinen Tartrazin, E110 olarak bilinen Sunset Yellow, E122 olarak bilinen Karmosin ve E129 olarak bilinen Allura Red renklendiricilerinin Çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri kanıtlanmıştır. Öyle ki, bu maddeler çocuklarda Hiperaktivite ve Konsantrasyon bozukluğu başta olmak üzere ciddi olumsuz etkileri mevcuttur. Bu durum etiketler üzerinde de açıkça belirtilmektedir.


🔸Bunun yanısıra üründe Soya Lesitini ve E904 yani Şellak da bulunmaktadır. Tüm bunların yanısıra; incelediğimiz bu ürün “Helal” sertifikasıyla satılan bir üründür. #HaramOlsun

🔎İçindekiler; Şeker, Sakız Mayası, Glikoz Şurubu, Dekstroz, Aroma vericiler, Nem Verici (Gliserin), Parlatıcılar (E901, E903, E904), Kıvam vericiler (Akasya Gamı), Emülgatörler (Soya Lesitini), Renklendiriciler (Titanyum Dioksit, Tartrazin, Allura Red, Brilliant Blue, Sunset Yellow, Karmosin)Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri