Gündem Özel

Çocuk Bayramı adı altında Çocuk İstismarı yapılıyor.


Sanki bu ülkede günlerce mısır şurubunun zararları tartışılmamış gibi, sanki çocukların şeker tüketiminin kısıtlanması gereği hiç anlatılmamış gibi, sanki Sağlık Bakanlığı henüz birkaç gün önce çocuklara yönelik Abur Cubur reklamlarını yasaklamamış gibi… Sanki 23 Nisan Çocuk Bayramı değil de “Abur Cubur Bayramı” ilan edilmiş gibi… Günlerdir bize gelen çocuk istismarı fotoğraflarının haddi hesabı yok. Evet; Çocuk İstismarı diyoruz.

🔸Çocuk İstismarı deyince aklınıza malum haberler geliyor olsa da, bir çocuğun “çocuksu” duygularının kullanılmasıyla ona şeker satmaya çalışmak, içeriğinde Glikoz-fruktoz şurubu bulunan ürünleri sevimli göstererek çocuklarda bir sempati hatta duygusal bağ oluşturmak, kasa önlerinde çocukların hizasına abur cubur yani Çöp gıdaları koyarak onları ve anne babaları gafil avlamak alenen bir Çocuk İstismarıdır. Çocuğun “çocuksu duygularının” istismar edilmesidir.
🔸Ulusal Egemenlik bayramımızı Çocuklara armağan eden Mustafa Kemal Atatürk de emin olunuz ki; bugünde çocukların bu duygularının istismar edilmesine ve toplumun temelini oluşturan, ulusal egemenliğimizin teminatı olan çocuklarımızın Çöp Gıdalarla kuşatılmasına göz yummazdı.
🔸Bu bağlamda Türkiye’nin en büyük market zincirlerine kolilerle şekerler getirildi. Türkiye’nin en büyük marketlerinden biri “Çocuklar üzerinde Olumsuz etkileri olabilir” uyarılarıyla donatılmış Renklendiricilerle dolu şeker bombası sakızları neredeyse yarı fiyatına sattı. Bir diğer büyük market zinciri Şekerlemelerde3 al 2 öde kampanyası başlattı! Bunu da tüm yasaklamalara rağmen reklamında Jelibon tutan çocuklarla yaptı! Bu kampanyayı durdurmalarına yönelik çağrılarımıza, yüzlerce kişinin desteğiyle yazdığımız yorumlara tek bir cevap vermeye tenezzül bile etmedi. Türkiye’nin en büyük Cep telefonu şirketi 23 Nisan şerefine Şeker standları açtı! Yüzlerce çocuk şekerleri kapış kapış aldılar.


🔸Buradan tekrar söz veriyoruz; bu Çöp Gıdaların çocuklardan uzaklaştırılması için biz toplumsal mücadelemizi sürdüreceğiz. Toplumsal bilincin yaygınlaşması ve bu kuşatmanın sona erdirilmesi için hiçbir zaman susmayacağız. Bu bayramı Çöp Gıda bayramına dönüştüren firma ve kurumlara da hakkımızı helal etmiyoruz. #HaramOlsunLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri