Çikolata ve Gofret

Buono Şeker İlavesiz Çikolata


Bim marketlerde Güncel Ürünler kataloğuyla satışa çıkan Buono marka Şeker İlavesi Çikolata önceki günden bu yana çokça soruldu. Ürün 100 gr.’lık paketlerde satılmakta olup, içeriğinde Sofra şekeri veya Glikoz şurubu vb. ilave şeker içermemektedir.

🔸Peki ürün nasıl tatlandırılmıştır? Üründe bir tatlandırıcı ve doğal süt şekeri bulunmaktadır. İçerikte ilk sırada gördüğümüz Maltitol, Maltoz bazlı bir tatlandırıcı olup, üçüncü sırada yer alan Tam Yağlı süt tozu ise doğal laktoz kaynağı olarak dikkat çekmektedir. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da yani tek pakette; 11,8 gr. Laktoz içermektedir. Ürünün ambalajının arka kısmında yazan “Doğal olarak şeker içerir” ifadesinin karşılığı budur. Bunun yanısıra, Besin Değerleri tablosunda gördüğümüz 100 gr.’da 56,7 gr.’lık Karbonhidratın Laktoz hariç kalan 44,9 gramının tamamına yakınının Maltitol olduğunu söyleyebiliriz. Peki Maltitol nedir?
🔸Aslen tatlandırıcı olarak ifade etsek de Maltitol ve benzeri tatlandırıcılar Şeker alkolü olarak bilinir. Şeker Alkolü, poliollerin bir grubunu oluşturan ve şekerde üretilen organik bileşiklerdir. İnce bağırsakta sindirilmeyen şeker alkolleri, kolonda bir miktar fermente olurlar. En çok bilinen Şeker alkolleri; Maltitol, Ksilitol ve Sorbitol’dür.
🔸Maltitol Sofra şekerine göre %10 ila %25 oranında daha az tatlıdır. Ağız bakterileri tarafından besin kaynağı olarak kullanılmadığından dolayı diş çürümesi sürecini tetiklemez. Enerji değeri sofra şekerine göre yarı yarıya daha azdır. Maltitolün ilginç özelliği, az önce de bahsettiğimiz gibi fermentasyon sürecine katılabilen bir yapıda olmasıdır. Öyle ki, yapılan araştırmalara göre belirli bir miktarda pastacılık ürünlerine katılan Maltitol Bifidobacteria miktarını arttırdığı görülmüştür. Bifidobacteria daha önce yoğurt ve ayran paylaşımlarında da bahsettiğimiz gibi sindirime yardımcı bakterilerden biridir. Bu haliyle, Maltitolün Aspartam ya da Asesülfam-K gibi tamamıyla yapay tatlandırıcılardan ayrı tutulması gerekir.
🔸Bunun yansıra üründe; Kakao kitlesi ve kakao yağından ibaret olan kakao kuru maddesi oranı %30,6’dır. Üründe tam yağlı süttozuna ek olarak Peyniraltı suyu tozu ve Emülgatör olarak Soya Lesitini ile Aroma verici olarak Vanilin kullanılmıştır. Son olarak ürünün Kahve Dünyası markasının da üreticisi olan Detay Gıda tarafından üretildiğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Maltitol, Kakao yağı, Tam yağlı süttozu, Kakao kitlesi, Peyniraltı suyu tozu, Süt yağı, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici (Vanilin)
🔎Buono Şeker İlavesiz Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 481 kcal
👉Karbonhidrat 56,7 gr.
👉Yağ 32,3 gr.
👉Protein 6,9 gr.
👉Lif 1,7 gr.
📌Not: Besin Değeleri 1 paket (100 gr.) için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri