Gündem Özel

Bunu da gördük; İçine Bonibon karıştırılmış Karışık Kuruyemiş raflarda!


Bilinçli tüketiciler abur cubur yani Çöp gıdaları tüketimlerinden uzaklaştırmaya gayret ederlerken, firmalar da her geçen gün yeni çözümler üreterek bu çöp gıdaları daha da hayatımıza sokmaya gayret ediyorlar. Bu gıdaların karşısındaki her türlü mücadele firmalar tarafından daha agresif bir yolla karşılık buluyor. Sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan her türlü ürün her yeni gün yeni bir endüstriyel veya işlenmiş paketli ürüne konu oluyor. Bunun son örneği; Türkiye’nin Tadı Tuzu markasıyla bilinen Tadım’dan geldi. Artık Tadım rahatlıkla Türkiye’nin tadı tuzu ve şekeri sloganını kullanabilirler. Çünkü Dünyada ilk kez 100 gramında 31,8 gr. Şeker yani yaklaşık 15 tane küp şeker barındıran kuruyemiş üretmeyi başardılar. Nasıl mı?

🔸Tadım’ın satışa çıkarttığı yeni ürünü “Eğlenceli” kelimesinden yola çıkılarak üretilmiş; Funtastik. Burada tabi Türkçe de olaydan nasibini almış. Her ne kadar Çikolatalı Karışık Kuruyemiş yazsa da aslında ürünün tam ismi; “Şeker Kaplamalı Çikolatalı Drajeli Karışık Kuruyemiş”tir. Başta bir şaka gibi gelse de, Karışık kuruyemişin içinden 25 tane farklı renklerde Şekerli Çikolatalı drajeler çıkıyor.
🔸Ürünün içeriğine baktığımızda; Kavrulmuş Kaju fıstığı, Kavrulmuş Fındık ve Kavrulmış yer fıstığından sonra Şeker kaplamalı Çikolatalı Drajeler olduğunu görüyoruz. Bunun yanısıra ürnde Cranberry yani Kızılcık bulunuyor. Kuruyemişlerin hangi oranda üründe bulunduğunu ise etiketten göremiyoruz.
🔸Bu haliyle ürünün 180 gr.’lık tek pakette 982 kcal enerji verdiğini belirtelim. Bu enerjinin kaynağı olarak yine tek pakette 65,8 gr. Yağ ve 57,2 gr. Şeker olduğunu görüyoruz. Bu da yaklaşık 28 tane küp şekere denk gelmektedir. Yani yaklaşık olarak bu paketteki drajelerin her birinde 1 küp şeker kadar şeker bulunmaktadır. Bunun yanısıra ürünün tek pakette 25,5 gr. Protein içerdiğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Kavrulmuş Kaju Fıstığı, Kavrulmuş Fındık, Kavrulmuş yer fıstığı, Şeker Kaplamalı Çikolatalı Draje (Şeker, Kakao yağı, Tam yağlı süt tozu, Kakao Kitlesi, Mısır nişastası, Kıvam arttırıcı (Gam arabik), Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Aroma verici (Vanilya), Parlatıcı (Karnauba Mumu, Balmumu), Renklendirici (Titanyum Dioksit, Kurkumin, Beta Karoten, Pancar kökü kırmızısı, Klorofillerin bakır kompleksleri, Hibiskus ekstraktı, Paprika ekstraktı), Cranberry, Elma suyu konsantresi
🔎Tadım Funtastik Kuruyemiş Besin Değerleri
👉Enerji 982,8 kcal
👉Şeker 57,2 gr.
👉Yağ 65,9 gr.
👉Protein 25,5 gr.
👉Lif Belirtilmemiştir.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (180 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri