Dondurma ve Buzlar

Algida Cornetto Classico


Havaların ısınmasıyla dondurmalar ile ilgili sorular da çokça gelmeye başladı. Henüz yaz aylarına gelmedik fakat zaten her mevsim satılan dondurmalar artık reklamlarda ve marketlerde daha sık karşımıza çıkıyor.

🔸İlk olarak Algida Cornetto Classico yani Sade Kornet dondurmayı inceliyoruz. İçeriğine baktığımızda ilk üç sırada Su, Şeker ve Yağ olduğunu görüyoruz. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 25 gr. Şeker bulunmaktadır. Bu şekerin tamamına yakını İlave şekerdir. Bu da 75 gr.’lık tek pakette yaklaşık 18 gr. İlave şeker olduğunu gösteriyor. Bu da tek kornet dondurmada yaklaşık 9 tane küp şeker bulunduğunu göstermektedir. Bu orana Glikoz-fruktoz şurubu da dahildir.
🔸Bunun yanısıra üründe Doymuş yağ açısından en yüksek orana sahip iki Bitkisel yağ bulunmaktadır. Bunlar Hindistan Cevizi ve Palm yağıdır. Bu haliyle, ürünün 100 gr.’da 13 gr. yağın 10 gr.’lık kısmı Doymuş yağdır. Bu oran öylesine yüksektir ki, 75 gr.’lık üründen alınan enerjinin %35’inin Doymuş yağdan almaktayız. Aynı mantıkla; 75 gr.’lık üründen alınan enerjinin %38’inin İlave şekerden alındığını da bilmekteyiz. Kısacası bu ürünü tüketen bir birey ya da çocuk, aldığı 260 kcal enerjinin %75’ini yani dörtte üçünü İlave Şeker ve Doymuş Yağdan almaktadır.
🔸Üründe bunun haricinde %1 oranında Fındık ve %1 oranında Kakao tozu bulunmaktadır. Üründeki kaymak oranı %6 olup, buna ilave olarak Süt ve süttozu içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Bitkisel yağlar (Hindistan cevizi, Palm), Buğday unu, Kaymak (%6), Glikoz-fruktoz şurubu, Pastorize yağsız süt, Yağsız süttozu, Peyniraltı suyu tozu, Süt proteini, Kavrulmuş fındık parçası (%1), Kakao tozu (%1), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digilseritleri, Amonyum Fosfatid, Ayçiçek Lesitini), Kıvam arttırıcılar (Guargam, Keçiboynuzu gamı, Selüloz gam, Karragenan), Tuz, Aroma vericiler, Renklendirici (Amonyak karamel)
🔎Algida Cornette Classic Besin Değerleri
👉Enerji 195 kcal
👉Şeker 18,75 gr.
👉Yağ 9,75 gr.
👉Protein 2,62 gr.
👉Lif 0,45 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (75 gr.) ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri