Dondurma ve Buzlar

AOÇ Sade Dondurma


4 Mayıs 2018 tarihinde Instagram’da yayınlanan gönderi 8 Ekim 2019 tarihi itibariyle Ankara’da yapılan inceleme ve güncel değerlendirme sonrasında yeniden düzenlenmiştir.

gıda dedektifi

Evet birçok bölgede satılıyor ama haftasonu Ankara’ya gitmişken bir markette Atatürk Orman Çiftliği markalı Sade ve Kakaolu Dondurmaya rastladık. Yaz aylarında çokça sorulan bu ürünü inceliyoruz. Ürün kiloluk paketlerde de satılıyor fakat biz 100 ml.’lik pratik paket üzerinden inceleyeceğiz. İçerik açısından bir farklılık bulunmamaktadır. Bilindiği üzere; Atatürk Orman Çiftliği markası bir Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak işletilmektedir. Ambalajın arkasında Üretici firmanın; Atatürk Orman Çiftliği “AOÇ” Süt ve Mamülleri Fabrikası olduğunu görüyoruz.

Bunun yanısıra, ürün ambalajının arka kısmında “AOÇ Dondurmalarında Hidrojenize Yağ Kullanılmamaktadır” ifadeleri dikkat çekmektedir. Daha önce Margarinler dosyası paylaşımları yaparken değindiğimiz gibi, “Hidrojenize yağ” aslında Margarin demektir. Bu haliyle, üründe Margarin kullanılmadığının ambalajı arkasında uyarı olarak belirtildiğini görüyoruz. Fakat ürünün “Yarım yağlı” olduğu ifadesi de dikkat çekiyor. Bu haliyle üründe yer alan Pastörize Sütün “yağsız süt” olduğu ve buna ilave olarak “Süt kreması” ilave edildiği anlaşılıyor. Fakat etiket verilerinde bu bilgiler tüketiciye açık ve net olarak verilmiyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda İlk üç sırada Pastörize Süt, Şeker ve Süt tozu olduğunu görüyoruz. Fakat mevzuatta belirtilmesi gereğine rağmen üründeki Süt miktarı belirtilmemiştir. Bunun yanısıra geçtiğimiz yıllarda besin Değerleri tablosunda eksik olan Şeker ve Doymuş yağ oranlarının güncel ambalajlarda eklendiğini görüyoruz. Bu haliyle ürün 100 gr.’da 13,5 gr. Şeker ve 3,7 gr. Doymuş yağ içeriyor. Bu da yaklaşık 75 gr. olan tek kup ürünün 10 gr. şeker içerdiğini gösteriyor. Fakat bu şeker oranına sütten gelen laktozun da dahil olduğunu belirtelim.

Üründe Kıvam arttırıcılar ve Vanilya Aroma vericisi haricinde Katkı maddesi görülmüyor. Fakat üründe Kıvam arttırıcı olarak 6 farklı bileşen kullanıldığını görüyoruz. Bunların arasında tartışmalı olan Karragenan da mevcuttur. 100 gr.’lık ürünün 150 kcal enerji verdiğini ve 18,7 gr. Karbonhidrat içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle üründen alınan enerjinin %51’i Karbonhidrattan gelmektedir. Fakat bunun ne kadarının doğal süt şekeri, ne kadarının İlave şeker olduğunu maalesef bilemiyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Pastörize Süt, Şeker, Süt tozu, Kıvam arttırıcılar (Guar Gum, Sodyum Aljinat, Karragenan, Locust Bean Gum, Sodyum Karboksi Metil Selüloz, Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Pastörize Süt Kreması, Aroma vericiler (Vanilya)
🔎AOÇ Sade Dondurma Besin Değerleri
👉Enerji 150,8 kcal
👉Karbonhidrat 18,7 gr.
👉Yağ 5,8 gr.
👉Protein 4,85 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri