Özel Açıklama

Hakkımızda Suç Duyurusunda bulunacağını iddialarına karşılık Önemli Duyuru


Değerli takipçilerimiz,
Dün gece ortaya çıkan bir toplatılma kararı sonrasında şaibeli bulduğumuz bir reklam kampanyasıyla ilgili fikirlerimizi belirten paylaşımlar ve Hikaye paylaşımları yapmıştık. Bu paylaşımlar esnasında da reklama alet edilen çocukların yüzlerini gizleyerek sizlere kampanyaları göstermiştik. Bu kampanyalara katılmış olan fakat gerçekten hassasiyet taşıyan annelerden bazıları; “Konuyu hemen araştıracağım” diyerek tarafımıza dönüş yapmışlardır. Aradan çıkan bir Anne tavşan ise; “Çocuğumun fotoğrafını paylaşmışsınız. Hakkınızda suç duyurusunda bulunacağım” ifadeleriyle bizlere dönmüştür.
🔸Bu ve buna benzer şekilde daha fazla vakit kaybetmemek adına; kısa bir açıklama yapmaya çalışacağız. İlk olarak; yayınladığımız fotoğraflar çocuğunun yüzü de görünecek şekilde kendisi tarafından 30 bine yakın takipçisine yayınlanmıştır. Kendisi tarafından bir reklama alet edilen minik çocuğun fotoğrafını biz ise, alenen yayınlamadık. Utandık. Kaldı ki, burada konu çocuğun kendisi değil, markayla ilgili toplatılma kararından sonra başlayan kampanyaydı. Bu kampanyanın ilk etiket çalışması bu gönderiyle yapılmıştı. İkincisi, bir çocuk reklamda oynayamaz mı? Tabii ki oynar. Ailesi gerekli hukuki prosedürleri yerine getirir. Ayrıca bu ancak yasal yollarla alınmış ücretler, yapılmış sözleşmeler ve anlaşmalarla mümkündür, etiktir. Son olarak; kişinin yorumunda belirttiği “İhtiyacım var, reklam alacağım” ifadesi bu işten gelir elde ettiğine net bir delildir. Buradaki sorun şudur ki, bu gelirler çoğu zaman kayıtsız olarak edinilmektedir. Bu konuda görselde de görüldüğü gibi İlgili Bakanlık bir çalışmanın eşiğindedir. Ve son olarak, bunlar gizli reklam yani bilinçaltı çalışmasıdır. Ve ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede; gizli reklam, ürün yerleştirme ve buna benzer çalışmaların ilanı gerekir. Sosyal medyada yapılan her reklam ile ilgili aynen ulusal medyada olduğu gibi “Reklam” uyarısı konması gerekmektedir.

🔸Hakkımızda suç duyurusunda bulunduğu takdirde; biz de mali soruşturma açılmasını, söz konusu kurumlardan bu kişilere ödenen ödemelerin incelenmesini ve çocuğun çok küçük yaşta rızası olmadan kayıt dışı bir reklamda oynatılarak para kazandırıldığından ötürü kamu davası açılmasını sağlayacağımızı belirtiriz,
Saygılarımızla,
#gıdadedektifiLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri