Özel Araştırma

Ülker Sütlü Çikolata’ya ait Besin Değerlerine Amerika’dan ulaştık!


Daha önce çokça dile getirdiğimiz gibi Ülker markası mevzuat açısından zorunlu olmayan neredeyse hiçbir ürününde Besin Değerleri tablosunu paylaşmamaktadır. Yani başka bir deyişle, bir Ülker ürünü tükettiğinizde o üründeki İçerikleri görmenize rağmen, Karbonhidrat, Şeker, Yağ, Protein gibi Besin Değerlerinin miktarları hakkında bilgi sahibi olamıyorsunuz. Fakat bu durum Türkiye’ye özgü. Öyle ki, Ülker’in satış yaptığı yabancı ülkelerde mevzuatlar gereği bu değerleri paylaştığına bugün Amerikalı bir Instagram kullanıcısının sayfasında tanık olduk.

🔸Biz Türk tüketiciler olarak ürünlerle ilgili bu değerlere ulaşamazken, Gıda Dedektifi platformu olarak firmadan bu değerleri talep etmemize rağmen hala cevap alamazken, Amerikalı sıradan tüketiciler bu değerlere – aslında olması gerektiği gibi – çok rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Bu tüketicilerden biri @supersnacksupremehesabı üzerinden Ülker ürünlerini fotoğraflarıyla paylaşmış. Biz de Amerikalı bu tüketiciye Ülker markasıyla satılan Sütlü Çikolataya ait Besin Değerleri’ne ulaşma şansı verdiği için Türkiye’den teşekkür ediyoruz.
🔸Hazır bu değerlere ulaşmışken Ülker Sütlü Çikolata’yı inceleyelim. Ürün 70 gr.’lık paketlerde satılmaktadır. Ürün tek paketinde 444 kcal enerji veriyor. Bu enerjinin toplam %65’lik kısmı Doymuş yağ ve İlave Şekerden kaynaklıdır. Bu oran son derece yüksektir. Öyle ki, bir ürünün sağlık beyanı yapabilmesi için İlave şekerden gelen enerji ile Doymuş yağdan gelen enerjinin toplam %20’yi geçmemesi gerekmektedir. Bahsettiğimiz oran ise bunun 3 katından daha fazladır.
🔸Ürünün tek pakette 36 gr. Şeker ve 25 gr. Yağ bulunuyor. Bu da yaklaşık 5,83 gr.’lık tek bir çikolata karesinde 2,09 gr. Şeker olduğunu gösteriyor. Yani 1 çikolata karesi eşittir; 1 adet küp şeker diyebiliriz. Tüm bunların yanısıra üründe Lif olmadığını belirtelim. Bu biraz şüpheyle yaklaşılacak bir bilgi olup, etiket verisinde bir hata olma ihtimali vardır. Eğer doğruysa, bu üründen alınan şekerin kana karışma hızıyla şekerli sudan alınan şekerdeki kana karışma hızının aynı olduğunu söyleyebiliriz. #NeYediğiniziBilin

🔎Ülker Sütlü Çikolata İçindekiler; Şeker, Kakao yağı, Süt tozu, Kakao kitlesi, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici
💉Alerjen Uyarı; Ürünlerin eser miktarda Yer fıstığı, Antep fıstığı, Fındık, Badem, Yumurta ürünü ve buğday gluteni içerebileceği uyarısı mevcuttur.
🔎Ülker Sütlü Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 444 kcal
👉Şeker 36 gr.
👉Yağ 25 gr.
👉Protein 7 gr.
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek paket (70 gr.) üzerinden verilmiştir.

 Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri