Dünya Turu

Aldığınız hurmanın Menşei bilgisine dikkat ediniz; Medjoul Hurma Menşei İsrail’dir.


Geçtiğimiz sene yine Ramazan ayında yaptığımız bir market incelemesinde Menşei: Kudüs yazan hurmaların aslında İsrail hurması olduğunu dile getirmiştik. Bu sene ise görüyoruz ki; artık Menşei: Kudüs yerine açıkça Menşei: İsrail yazıyor.

🔸Olayın menşeindeki bu değişimin siyasi boyutlarına girmeyeceğiz. Fakat geçen seneki postumuzda yer alan ifadeyi bu sene de aynen tekrar ediyoruz; Ramazan sofralarına aldığınız hurmalara dikkat ediniz. Özellikle yıllardır süregelen katliamlar sonrasında Ramazan sofralarında İsrail menşeili yani Medjoul cinsi hurmanın yeri yoktur, olmamalıdır. Bu siyasi bir durumdan çok daha öte, ahlaki, İslami ve her şeyden de önemlisi insani bir durumdur. Bu bakış açısıyla; bu ifademizin bazı çevreler tarafından tepki çekeceğini bilerek, bunu göze alarak yazıyoruz. Bu arada, İsrail’in Türkiye’den her türlü tarım ürününün ithalatını durdurduğunu belirtelim. Biz ise, Türkiye olarak belli ki İsrail ürünlerini ithal etmeye son hız devam ediyoruz.
🔸Gelelim ürünün incelemesine; görselde yer alan Hurmacızade marka Hurmanın iki çeşidi var; Mebrum ve Medjoul. Medjoul çeşidi İsrail menşeili olan ürün. Mebrum ise Medine hurmasına verilen isimdir. Ürünler üzerinden incelediğimiz kadarıyla ürünlerin besin değerleri birbiriyle neredeyse aynıdır. Bu kuşku uyandıran bir durum olsa da yine de resmi etiket verisi olarak kabul ediyoruz. Bunun yanısıra, Medjoul hurmaların Mebrum hurmalara göre daha iri olduğunu görüyoruz. Tabi burada da geçen sene yine ifade ettiğimiz gibi, İsrail’de üretilen hurmalarda hibrit tohum ve GDO bulunma ihtimalini tekrar hatırlatmak gerekmektedir. Tabi bu iri ve dolgun görünüm gün içinde bu hurmaların çokça tercih edilmesine sebep oluyor. İnceleme yaptığımız saatte Mebrum hurma 350 gramı 10,45 ₺’ye satılırken, Medjoul hurma 350 gramı 11,95 ₺’ye satılmaktaydı.
🔸Ürünün besin değerlerine baktığımızdaysa; 100 gr. hurmada 310 kcal kalori bulunduğu görüyoruz. Bu kalorinin yaklaşık %96’sı Karbonhidrattan geliyor. Bu da hurmanın yüksek bir Karbonhidrat ve doğal şeker kaynağı olduğunu açıkça gösteriyor. Bunun yanısıra hurmanın B1,B6 vitaminleri ile Kalsiyum ve Fosfor içerdiğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎Hurmacızade Hurma Besin Değerleri
👉Enerji 310 kcal
👉Karbonhidrat 74,8 gr.
👉Yağ 0,5 gr.
👉Protein 1,94 gr.
👉Lif 6,86 gr.
👉B1 vitamini 65,45 mcg.
👉B6 vitamini 72,84 mcg.
👉Kalsiyum 37,3 mg.
👉Fosfor 72,4 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri