Çikolata ve Gofret

Kinder Country


Tahıl ve süt içeriğiyle uzun yıllardır raflarda olan bir ürünü inceleyeceğiz; Kinder Country. İlk olarak ürünün 23,5 gr.’lık paketler halinde satıldığını ve Almanya menşeili bir ürün olduğunu belirtelim. Ürünün temel olarak %66,5’luk kısmı Tahıllı ve Sütlü dolgu olup, kalan %33,5’luk kısmı ise Sütlü Çikolatadır. İlk bakışta tahıllı ve sütlü bir ürün olarak dikkat çeken ürünün içeriğindeki detaylara bakıyoruz.

🔸İlk olarak ürünün içeriğinde ilk sırada İlave şeker olduğu gerçeğini vurgulayalım. Öyle ki, gerek Tahıllı ve sütlü dolguda, gerekse Sütlü Çikolatada ilk sırada Şeker ilavesi göze çarpmaktadır. Bu haliyle ürünün tek bir paketinde 11,5 gr. Şeker bulunmaktadır. Üründeki süt oranı %30 civarındadır. Bu içerik tamamıyla süt tozu olarak ilave edilmiştir. Bu haliyle bu şeker oranının da yaklaşık %30’luk kısmının Süt şekeri yani Laktoz olduğunu kabul edebiliriz. Bu bakış açısıyla ürünün tek paketinde tam 8 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker kadar İlave şeker olduğu çıkarımı yapabilmektedir. Bu da 23,5 gr.’lık ürünün üçte birinden fazlasının şekerden ibaret olduğunu göstermektedir.
🔸Üründe bunun yanısıra Palm yağı, Sade yağ ve Kakao yağı kullanıldığını görüyoruz. Bu üç yağdan en fazla oranda Palm yağı bulunduğu söyleyebiliriz. Bu da ürünün Doymuş yağ oranındaki yükseklik ile kendini göstermektedir. Ürünün tek paketinde 7,9 gr. Yağ bulunmakta olup, bunun 5,15 gr.’lık kısmı Doymuş yağdır. Bu haliyle üründeki yağın %65’lik kısmının Doymuş yağ olduğunu söyleyebiliriz.
🔸Gelelim ürünün Tahıl içeriğine. Üründe; Arpa, Pirinç ve Buğday yer almaktadır. Bunun yanısıra Kılçıksız buğday ve Kara buğday çeşitleri de bulunuyor. Bu tahılların hiçbirinin oranlarını göremiyoruz. Fakat lif oranı bu oran ve tahılların ürüne katkısı hakkında bizlere bilgi vermektedir. Öyle ki, tahıl içeriğinin ürünün lif oranını arttırmasını bekleriz. Bu haliyle, üründeki lif oranının 100 gr.’da 2,6 gr. olduğunu belirtelim. Bu da tek pakette sadece 0,6 gr. Lif bulunduğunu gösteriyor. Bu haliyle ürünün lif açısından zengin bir içeriğe sahip olmadığı söylenebilir.
🔸Üründe son olarak ilave katkı maddelerinden bahsedelim. Ürünün içeriğinde Emülgatör olarak Soya Lesitini kullanılmıştır. Bunun yanısıra Aroma verici olarak Vanilin içerdiğini görüyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Tahıllı ve Sütlü Dolgu (%66,5) [Şeker, Yağsız süt tozu, Bitkisel yağ (Palm), Sade yağ, Arpa, Pirinç, Buğday, Kılçıksız buğday, Emülgatör (Soya Lesitini), Kara buğday, Aroma verici (Vanilin)], Sütlü Çikolata (%33,5) [Şeker, Kakao yağı, Tam yağlı süt tozu, Kakao Kitlesi, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici (Vanilin)]
🔎Kinder Country Besin Değerleri
👉Enerji 131,8 kcal
👉Şeker 11,5 gr.
👉Yağ 7,9 gr.
👉Protein 2 gr.
👉Lif 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket ürün (23,5 gr.) için verilmiştir.
📍Menşei: AlmanyaLeave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri